| Elenaé223231à a întrebat:

pot ramane insarcinata in a 3 zi de folosit anticonceptionale dupa un act sexual neprotejat? Exista riscuri pentru copil in cazul in care am continuat sa iau pilulele?

11 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Nu.pilulele isi fac efectul inca din ziua in care au fost luate

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibil sad

Depinde ce AC foloseşti, în ce zi a CM le-ai început, etc.
Tu vrei să GHICIM aceste detalii?

Toate cele bune.

| Elenaé223231à explică (pentru bursuc001):

Ar fi minunat sa fie si posibil nu imi displace ideea, dar nu stiu cat de normal ar fi sa raman insarcinata cu ele...

| bursuc001 a răspuns (pentru Elenaé223231à):

Sau mai întâmplat cazuri ( atunci când AC nu sunt luate corect şi nu sunt respectate "regulile" menţionate în prospect )...
Chiar şi aici, pe TPU, am întâlnit vreo 7-8 cazuri ( "declarate" ) în aproape 3 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Începerea foliei de anticoncepționale din prima zi de menstruație asigură protecție imediată. Dacă iei prima pilulă în altă zi a ciclului menstrual, atunci este bine să folosești metode contraceptive suplimentare în primele 7 zile de administrare.
Poți începe folia în prima duminică după apariția menstruației. În acest caz, ai următoarele avantaje: îți va fi ușor să ții minte când ai început-o și, în plus, eviți apariția menstruației în weekend, un aspect important dacă plănuiești să călătorești. Dacă alegi acest tip de administrare, pentru a te asigura că ești protejată, este recomandat ca în primele 7 zile să folosești o metodă contraceptivă suplimentară. http://www.planificaneprevazutul.ro/......eptionale/
Administrarea ti-a fost prescrisa de un medic ginecolog? Trebuia sa-ti explice chiar el modul de administrare.

| Emilian65 a răspuns:

Daca ai luat pastile anticonceptionale, nu exista riscul de sarcina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care copil?

| Neuronul a răspuns:

N-am prea înţeles întebarea laughing
Ai avut un contact sexual, iar de abia după 3 zile ai luat anticoncepţionale sau cum?

| Elenaé223231à explică (pentru Neuronul):

Dupa 3 zile de luat am avut contactul neprotejat

| Neuronul a răspuns (pentru Elenaé223231à):

Scuză-mă. Acum am înţeles.
În condiţiile în care ai continuat să iei pilulele, nu cred să existe riscuri.

| alexmarian08 a răspuns:

Pai daca ai luat in a 3 a zi e cam tarziu exista un oarecare risc
Poti folosi contraceptive suplimentare