| Mihai1972 a întrebat:

Buna tuturor, var rog ajutati-ma! Am varicela de vineri, am stat in casa, am tinut regim, dar maine sustin examenul auto (traseul) si trebuie sa ies! Ce reactii adverse poate avea? Ce se poate intampla? Astept un raspuns cat se poate de serios, va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai voie sa iesi din casa la doar 6 zile, vei raspandi varicela si celor care vin in contact cu tine! In plus, eruptia e vizibila( nu cred ca nu ai bubite pe fata). Reprogrameaza-te!

| Mihai1972 explică (pentru Abh):

Pe fata nu am, am pe piept, spate si pe gat, partea stanga, dar bubitele deja au facut o cojita si sunt mititele, nu mai sunt inflamate ca la inceput.

| Abh a răspuns (pentru Mihai1972):

Tot esti contagios. Gandeste-te ca poti contamina o gravida care se intampla sa fie in zona( varicela e foarte contagioasa) si aceasta pierde sarcina din aceasa cauza.

| Mihai1972 explică (pentru Abh):

Nu o sa se intample, adica nu o sa stau mult afara, ma duc cu masina, cobor din masina si urc in masina de examen.

| valentingb a răspuns:

Chiar daca e Examenul de Traseu, poate fi amanat. Daca nu il dai maine, il dai cam in doua saptamani, fara sa dai din nou sala. Dar trebuie sa te prezinti la examen. Vorbeste cu instructorul tau, poate nici nu trebuie sa te prezinti, merita incercat.

| Azµre a răspuns:

Depinde câte zile au trecut de când ai cum spune și Abh

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face complicatii. Examenul se poate reprograma. Sanatatea are prioritate.

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Nu avem voie sa iesim din casa (bubele se vor ascunde sub piele si veti muri )nu aveti voie sa luati nici un medicament, nu tratati febra cat de mare ar fi pana in 39 daca e 39ducetiva la spital cele sub 39 ajuta corpul sa lupte cu pojarul nu faceti baie nu mancati acru nu stati in frig.
Boala se face odata pe viata dar se poate lua si la cei dragi din jur.Trebuie sa stai in casa timp de 21 de zile daca aveti grav daca nu doua saptamana(14zile) Atentie o sa va creasca pe limba in gat si in cap, Beti multe, foarte multe lichide fara acid.

| sineva a răspuns:

Salut,ce virsta ai?, eu tot nu demult am avut varicela si nu este o problema sa esi din casa ci e problema ca sa nu contaginezi pe altii ( acele persoane care nu au avut varicela)! Bubitele iti mai es in continuare, sau sunt dor acele vechi?

| Mihai1972 explică (pentru sineva):

Am 18 ani, nu mai ies in continuare, sunt doar acelea vechi!

| sineva a răspuns (pentru Mihai1972):

La asa virsta ai scapat usor si daca ele sau oprit si nu mai es, poti esi din casa linistita, aceasta boala este contajinoasa atit timp cit ele es si cu o saptamana, 2 inainte ...si sa nu folosesti nici un medicament care contine paracetamol.serveste cit mai mult ceai fierbinte si daca ai fost la medic urmeaza tratamentul care ti la prescris.
P.S la mine a fost mai grav (eu m-am contaginat de la un copil )si am avut si pe fata, mi-a fost si rau, dar medicul nu mi-a interzis sa es afara chiar ma duceam la el de 2 ori pe saptamana ....Succese pe miine la examene, nu o amina.

| cosmin276 a răspuns:

Din cate stiu eu varicela ( sau popular "varsatul de vant") creaza reactii adverse la contactul cu exteriorul in primele 5 zile de la aparitie happy daca au inceput sa se usuce sau nu te mai "mananca" poti sa sustii linistit examenul...

o treaba putin aiurea ar fi cu examinatorul, poate el n-a avut aceasta boala si o poate lua de la tine...

sfatul meu: reprogrameaza'te, ai putea sa te trezesti cu un politist mai putin intelegtor, sa nu zicem batut in cap, care poate sa iti bage pe gat argumentul "consider ca boala va afecteaza capacitatile de concentrare si nu sunteti apt sa sustineti examenul", a patit'o un prieten al meu cand era racit destul de urat...