| sweetys a întrebat:

Buna! Urmeaza sa fac un ct la coloana, deoarece am dureri de mijloc ( lombar-sacral +picior) destul de mari. Ce ar trebui sa fac inainte si dupa analiza, ma refer la mancare/ bautura, si daca pot conduce sau este nevoie sa vina cineva cu mine? Lucruri pe care nu ti le spune un medic in mod obisnuit, dar te mustra daca nu stii de ele. Cei care ati trecut prin asa ceva, ce experiente ati avut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

CT sau CAT scan este o raza ceva mai amanuntita, mai detaliata, deci nu are legatura cu ce maninci, ce bei, ori nu ti se da medicatie care sa te adoarma, asa ca de aia doctorul nu ti-a spus nimic, nici de impanturi metalice nici de alte alea, ce spune careva pe aici.
Doctorul care tu spui, ori crezi ca nu ti le spune, te asigur ca ti lear fi spus de era nevoie de ceva.

La raza nu conteaza ce obiecte ai la tine, sau in tine.Ce spune cineva pe aici, stie el ceva dar nu-i pentru ce urmeaza sa faci tu, este pentru RMN, acolo se lucreaza cu magneti, deci trebuie sa nu ai metale la tine sau implanturi metalice magnetice.

Dar raza normala ai facut? Eu asa stiu ca se face prima data, o raza normala, se vad oasele, distanta dintre ele, pentru ca apoi sa se treaca la alte examinari gen RMN sau CAT scan.

Daca iti face CAT inseaman ca tio facut deja raza normala, altfel nu prea imi explic, cum dea trecut doctorul direct la CT fara raza X normala.

Prima data se face o razaX normala, acolo se vede distantele dintre vertebre in cazul tau, se stie daca este vorba despre discuri, si alte cartilaje.
Daca totul este in regula la raza x Atunci poti trece la CT, pentru ca raza asta e ceva mai detaliata si vede mai bine ce n-a vazut raza X normala.

Dar na ce stiu eu, poate doctorul la care ai fost e superspecialist laughing desi ma cam indoiesc ca doctorii romani stiu ceva.

La ce spui tu ca ai, iti garantez ca se vedea la o raza X normala, dupa se facea si un RMN sa se vada si cartilajele si discurile si nu cred ca ar fi fost nevoie de CT dar e bun, macar o sa stii f bine ce oase aia colo.
Sacral nu prea are d ea face cu durerile unde spui ca le ai, alea pleaca de la lombar, sacral, acolo merg nervi care duc in alte zone alea corpului.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând vei lăsa la recepție, înainte de a intra toate obiectele metalice, inclusiv telefonul.
Restricții alimentare nu sunt, consumă lichide neacidulate, nu cantitate mare, să nu ai nevoie de toaletă. Da, poți conduce, nu ai nici un efect advers ulterior. O să dureze cel puțin 20 - 30 de minute, căci se face în reprize, cu pauze.
Să fi puțin mai devreme decât este ora, ca să nu pierzi rândul.

| Standt a răspuns:

Este una dintre investigatii care nu are legatura cu ce si cand mananci.
Cum spune @ValentinMihai78. Sa nu ai pe tine obiecte metalice. Nimic. Oricum te dezbraca acolo si te pun sa le scoti. Mai bine le lasi in masina.
Am facut. Asa s-a procedat.