| DeYu1326 a întrebat:

Va rog eu mult sa ma ajutati! Mama mea fumeaza si vreau s-o coving ca nu e bn.Ma ajutati voi?

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KittyKa a răspuns:

Si eu am avut exact aceeasi problema. Am incercat s-o conving de multe ori, insa nu ma asculta, adica ma asculta, dar nu se apuca sa se lase decat foarte rar, si nu rezista mai mult de 10 zile ( timp in care se ingrasase 6 kg ).
Lumea nu se lasa pana nu simte pe pielea sa consecintele fumatului. Sa-ti zic cum a fost la mine. Tataia, Dumnezeu sa-l ierte, fuma. Si fuma mult, nu gluma. Dimineata cand se trezea, pe la 4, 5 dimineata, primul lucru pe care il facea era sa puna tigara in gura. Si fuma de ani buni ( cam 30 si ceva ), insa in ultimul an a inceput sa fumeze atat de mult, incat medicii l-au diagnosticat cu cancer la plamani. Ei bine, cum eu sunt in Portugalia, normal ca tratamentele si conditiile din spital erau foarte bune ( cred ca daca eram in Romania nici 5% nu-l tratau pe cat l-au tratat aici, si sigur tataia murea mai repede ), a mai rezistat un pic, cum sa zic, a fost diagnosticat cu cancer in Februarie, si a murit in Iunie. Medicul a zis ca tumoarea avea circa 1 an, si diametrul de 12 cm, ii ajunsese si la inima, si din cauza asta a murit.
In concluzie: ai vazut ca, in foarte putin timp, tumoarea s-a format si tataia a si murit. Din cauza asta, de frica, si din faptul ca l-a iubit enorm, mama s-a lasat ( si ea fuma de vreo 14 ani ). S-a lasat de circa 2 luni ( tataia deja ii zisese sa se lase ).
Ar fi bine s-o convingi cat mai repede, astfel incat sa nu treaca si ea prin ce-a trecut mama, sau mai rau, bate-n lemn, prin ce-a trecut tataia.
Spune-i ca daca fumeaza, nu doar isi calca sanatatea sa in picioare, le mai calca si sanatatea celor din jur. Abia acum, dupa ce s-a lasat, mama si-a dat seama cat de mult rau si-a putut face si cat de pacatoase sunt tigarile. De cand s-a lasat se simte si mai in forma, nu mai tuseste si respira mai bine.
Bafta!

7 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Bună!
acum,majoritatea adulţilor fumează. câteodată şi în mod excesiv.şi este foarte frumos din partea ta că vrei să îi faci un bine mamei tale.happy
într-o zi,când o vezi într-o stare bună, mergi la ea şi spune-i să ia loc. apoi, începi să spui că ai văzut-o fumând mai des şi că tu ţii la ea şi că nu vrei să i se întâmple ceva rău.şi că dacă vrea să stea bine cu sănătatea, ori să fumeze mai rar, ori să renunţe definitiv.las-o puţin timp să se gândească apoi întreab-o ce a decis.
Baftă!

| KellyGreen a răspuns:

Cred ca si ea stie ca nu e bine ce face, doar ca e dependenta, e ca si ciocolata, pur si simplu sti ca nu e bine sa mananci multa dar cand deja ai inceput sa mananci in fiecare zi e groaznic sa incerci sa nu o mai manci.

Intreaba-ti mama de ce fumeaza, si tatal meu mi-a spus ca fuma dar s-a lasat cu un an inainte ca eu sa ma nasc si l-am intrebat de ce fuma si mi-e spus ca din lipsa de ocupatie.
Spune-i ca ea are niste plamani, si ca, cu plamani aia o sa trebuiasca sa traiasca inca cel putin 30 de ani de acum in colo. Daca vrea sa faca cancer e treaba ei, dar cand o sa ajunga sa aiba probleme de sanatate sa nu vina la tine si sa iti spuna. Intreba-o de ce crede ca pe toate pachetele de tigari scrie ca fumatul poate ucide sau ca e dautantor? Bani pe care ii da ea pe tigari zilnic ii poate economisi, dar iti spun cum a reusit o prietena sa isi lase mama de fumat: mama ei fuma zilnic 2 pachete de tigari asa ca s-a hotarat ca zilnic sa i ceara sa ii dea 25 de lei, pana cand logic mama ei i-a spus ca nu are de unde sa ii dea, si ea i-a spus, dar de tigari de unde ai avut sa dai? Pui tigarile inaintea ficei tale? Si de atunci si-a dat seama ca greseste si a inceput sa reduca tigarile fumate zilnic iar acum s-a lasat de tot. Fa si tu asta cu mama ta, cere-i zilnic echivalentul a cati bani da zilnic pe tigari si o sa vada ce mare greseala face ca fumeaza.

| MirunaC a răspuns:

Hey intr-adevar ai mare dreptate.Si e un lucru foarte dragut din partea ta sa o convingi sa renunte.Ai putea sa ii explici ca iti doresti sa o ai alaturi de tine cat mai mult posibil si ca fumatul ii poate face mult rau. Sfatuieste-o sa incerce tigarile electronice nou-aparute care nu sunt atat de nocive.Sunt sigura ca daca vei avea o discutie cu ea va aprecia grija pe care i-o porti si treptat va renunta la acest viciu.Mult mult succes iti doresc!

| pikaღ a răspuns:

Offff si eu am exact aceiasi problema:-(

| ExDark123 a răspuns:

Incearca cat vrei da nu ii convingi cat oi vrea tata a vrut sa se lase dupa o zi gta iar 5-4 pachete mama mai putine dar incearca dar pierdere de timp totusi iti urez noroc

| eLPySum a răspuns:

Poti sa vorbesti cu ea intre patru ochi. Fa-i o cafea sau ceva ce ii place ei sa bea, un ceai, o ciocolata calda. Apoi, abordezi acest subiect cu multa seriozitate. O intrebi de ce a inceput sa fumeze si de ce continua sa faca acest lucru. Asculto! Fa-te intelegatoare. Apoi, spune-i ca te deranjeaza si ca iti doresti sa se opreasca sa isi distruga viata, pentru ca o iubesti mult.
Daca intr-adevar ii va pasa ca ai facut acest efort, se va lasa, va intelege gravitatea problemei. Si in primul rand, o va face pentru ea si pentru tine, pentru a-ti arata ca te iubeste si ca aceasta ia in considerare vorbele tale. ( poate sa se lase imediat sau, va fuma din ce in ce mai putin pana ce se va opri )
Desigur, unii oameni nu vor sa fie ajutati, si trebuie sa intelegem acest lucru. De obicei dependentele lor sunt mai puternice decat ei. Daca nu se va lasa de fumat, nu inseamna ca nu te iubeste pe tine. Mai de fapt, iti arata prin acest mod ca nu se iubeste pe ea. Tu trebuie sa pricepi si sa accepti orice cale mama ta va alege. In fond si la urma urmei, este mama ta.
Succes! happy

| DeYu1326 explică:

Multumesc muuuult de sfaturile voastre.Conteaza foarte mult pentru mine, si chiar daca l-am ales pe KittyKa castigator va rog frumos sa nu va suparati. Acum o ora dupa ce am discutat cu mama mi-a zis ca va renunta si cred ca o sa fie usor fiindca fuma de o saptamana doar.Chiar si asa va multumesc tuturor celor care au vrut sa ma ajute in aceasta privinta.