| LaElly11 a întrebat:

Vă rog frumos, cei/cele care ați trecut prin așa ceva, ajutați-mă. Până acum 2/3 luni aveam părul frumos, des și nu cădea mai mult decât ar fi normal (menționez că am părul creț și nu l-am mai vopsit de 7 luni). Însă, de ceva timp a început să mă mănânce scalpul iar după ce mă scarpin observ că sub unghii rămâne un fel de mătreață albă. Mătreața propriu-zis nu prea văd să am, decât ceea ce rezultă în urma scărpinării. Păr îmi cade foarte mult de fiecare dată când îl pieptăn și chiar când ating ocazional părul rămân cu ceva fire în mână. Menționez că nu prea folosesc produse pentru păr și chiar dacă da, nu le-am schimbat în ultima perioadă. Simt deja că înnebunesc, de la un păr frumos ajung să am trei fire de păr în cap, care ba cad, ba se rup. Știu că ar trebui să vizitez un dermatolog, dar până atunci poate îmi dați niște sfaturi sau vă împărtășiți experiențele asemănătoare. Aș fi bucuroasă să primesc și recomandări de medici dermatologi în București care m-ar putea ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

S-ar putea sa nu fie matreata, ci build-up de la acumularile de apa dura. Daca ai parul cret, iti recomand sa incerci metoda Curly Girl, este un grup pe Facebook, Par cret si bucle rasfatate, unde gasesti toate detaliile happy

| zilog a răspuns:

Leucemie cancer

| Sophieka a răspuns:

Buna

Pe mine m-a ajutat si ma ajuta urmatoarele substante :
Pentru caderea parului am achizitionat :
https://www.organicsinatural.ro/serum
Pentru a-mi hranii parul folosesc inainte de spalare cu minim o ora : ulei bio de cocos, ulei esential de roz marin diluat in putina apa, dupa ce intra in par acestea doua, folosesc o solutie cu mai multe uleiuri achizitionat din D&M de la firma Balea.
Dupa ce imi spal parul si il usuc, tot de la Balea din D&M aplic pe varfuri o solutie dintr-un tub mic, care e pentru protectia firelor.
Eu nu am parul cret, dar aceste produse nu consider ca ar face rau parului, desii esential ar fi sa ceri sfaturi, precum a spus colega noastra anterior, de la tipe care au parul cret.
Incearca sa gandesti ce ti-a produs aceasta declansare de cadere si rupere a parului...Stres, imunitate scazuta, etc. Poate ar trebui sa schimbi si produsele de igiena a parului? Poti incerca produse naturale, de la o farmacie naturista.

| Dana2103 a răspuns:

Trebuie sa folosesti ceva antifungic cum e ketoconazol
Il gasesti in gelul keto tis