| DDN a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii. De 2 zile urinez des si am usturimi. Azi noapte a inceput sa ma doara rinichiul drept. Am fost la farmacie si mi-a dat uracil akut si mi-a zis ca am infectie urinara. Sper doar sa nu am pietre la rinichi, deci efectiv imi este foarte frica. Voi v ati confruntat cu asa ceva? si cum v ati tratat :d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E posibil sa fie doar o infectie la fel cum e posibil sa fie o infectie data de pietrele de la rinichi care se elimina si "zgarie" pe unde trec (si de acolo infectia). Ideal era sa mergi din prima la un medic si sa iti faca un sumar de urina si eventual o echografie daca zici ca te dor si rinichii. In general in infectiile simple nu te dor rinichii, asa ca ori e o infectie care a ajuns la rinichi (putin probabil si mai bine sa-ti doresti sa ai pietre decat asta) ori ai pietre sau "nisip", insa in cazul asta durerea de rinichi trebuia sa fie prima, nu usturimea la urinare. Ori durerea pe care ai simtit-o nu era de la rinichi. Daca intr-o saptamana de uracil akut nu ti se diminueaza simptomele e cazul sa mergi la un urolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, i-a pastilele 2-3 zile, vezi cum te simți. Dacă usturimea persistă, consultă un specialist.