| Hisaya a întrebat:

Va rog sa-mi cititi toata intrebarea. Ieri am dat cu capul de usa din cauza ca usa s-a prins de covor si cand am incercat s-o deschid, covorul a oprit-o sa se deschida si m-am lovit de ea. Si m-am lovit putin mai sus de tampla stanga. Si imi este putin umflata zona aceea. Cand ma uit in oglinda nu se vede umflatura, dar cand pun mana ma doare si simt umflatura. Trebuie sa-mi fac griji, sau se retrage singura? Dar sa nu-mi spuneti sa merg la doctor. Sau daca nu se retrage singura, trebuie sa fac frectie cu spirt sau ceva? Va rog, ajutati-ma! Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| brjr1 a răspuns:

Buna, este normal sa ai o umflatura acolo, mai popular numita cucui. Poti sa iti pui niste comprese cu gheata, sa se retraga umflatura. Problema nu este cucuiul in sine, ci cum te simti tu. Ai dureri de cap, stari de ameteala sau alte probleme similare? Daca ai stari de genul si nu iti trec in 24-36 ore de la lovitura, este IMPERATIV sa consulti un medic. Poate fi un traumatism cranio-cerebral si acesta trebuie vazut din timp. La medic ti-ar face o serie de teste neurologice (sa urmaresti degetul cu privirea, testul cu ciocanelul etc.), si probabil un tomograf. Nu se intampla nimic grav acolo, chiar nu trebuie sa iti fie frica. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Loviturile la cap sunt foarte pericoloase...Creierul este puternic vascularizat, trebuiesa mergi la doctor sa te consulte acum depinde si de lovitura...Cheagurile pe creier pot aparea la citeva luni de la o lovitura ai mare grija, umflatura se va retrage pune niste gheata si ai mare grija in viitor!

| whatevernvm a răspuns:

Bună!

Doar stai linistită, umflatura se va retraage de la sine, este asemenea unui "cucui".

Nu trebuie să te duci la doctor din asa ceva. O sa se retraga in scurt timp, nu trebuie sa te ingrijorezi.

Baftă, si ai grija altădată!

| SamSon a răspuns:

Nu e grav, se mai intampla! Trebuie doar sa te masezi incet cu mana, intr-o saptamana o sa iti treaca!

| Yokrisztinutzza a răspuns:

Eu zica sa mergi cat mai curand sa consulti un doctar chiar daca nu te simti rau deoarece printr-o simpla lovitura din aceasta se poate declansa o tumoare(Doamne Fereste!)si nu cred ca ti-ai dori...nu strica sa faci un consult zic eu.Bafta!

| tranquilaaa a răspuns:

Po nu ar trebui sa te lasi asa cu ea asteptand sa se retraga singura eu zic sa=ti faci frectie cu spirt sau cu lilie poate va merge, succes

| KenWooD2012 a răspuns:

Inmoaie o bucata de paine in 200 ml de vin. Apoi pune la unflatura, pune o compresa cu apa rece si maseaza

| crriiistiiina a răspuns:

Ai folosit gheata? Sau cu putina alifie in fiecare zi, mergewinking! O sa se traga!