| vio2006 a întrebat:

Va rog sfatuiti-ma cum sa-mi mai tin in frau pofta de mancare...toata ziua mananc "sanatos" - ma rog, dar seara...
M-am lasat de fumat de un an si de atunci m-am ingrasat 10 kg.
Exista vreun medicament care sa inhibe pofta de mancare? Nu-mi ziceti de Reductil, am incercat si...nimic...Multumesc mult...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Allesa, normal ca trebuie sa umple un gol. golu lasat de tigari. Se spune ca nu te ingrasi de fapt pentru ca ai lasat tigarile ci pentru ca ai nevoie de o ocupatie cand iti vine sa fumezi, asta era la inceput iar apoi a devenit obisnuinta. Se inlocuieste un rau cu altu, un obicei cu altu care face aproape la fel de rau. O viata organizata, ore fixe de masa, si o AMBITIE ne poate salva de acest al doilea obicei, si cred ca de data astta voi reusi pentru ca vad va nu sunt singura, mai sunt ca mine. mult succes. Psihoterapia sa o foloseasca altii cu probleme mai mari, nu cred ca e cazu sa umplem buzunarele doctorilor doar pentru atata. Am devenit patetici si alintati una doua la doctor, nu spune nimeni sa nu se apeleze la medic dar sunt cazuri cand trebuie sa ne rezolvam si singuri problemele pentru a capata incredere in fortele noastre.

7 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Exista psihoterapie! Daca simti nevoia sa mananci incontinuu, mananci si tot ai mai manca..., e clar ca e pe fond nervos! Suna a cliseu, dar mancam pentru a trai, nu traim pentru a manca! In general, conform studiilor de specialitate, cei care au mereu pofta de mancare, cei care mananca si nu se satura... vor sa umple, nu stomacul... ci un alt gol., care de multe ori este in suflet... De asemenea, persoanele foarte stresate, care nu ( mai ) fumeaza. au tendinta de a "ciuguli" foarte des cate ceva...

assiris
| assiris a răspuns:

Dimineata bea pe stomacul gol 1-2 pahare cu apa. Apoi serveste la ore regulate 3 mese pe zi, impartite in doua: dimineata o salata de fructe jumatate la ora 8, jumatate la 10, apoi la fel masa de prinz impartita in doua si seara la fel. Bea apa intre mesele de dimineata la jumatate de ora dupa fiecare masa (total 2-3 l / zi) dar in prima parte a zilei, in a doua parte o mai raresti ca sa poti dormi linistita noaptea. Incearca sa ai activitati fizice sau intelectuale cit mai multe pentru a nu te mai gandi la mancare.

| mariazet45 a răspuns:

Dimineata apa, la pranz apa, seara apa.Nu glumesc cat mai multa apa inainte de masa. ceai verde, fara paine si sa ne ajute dumnezeu ca eu m-am lasat de fumat de 3 ani am pus vreo 15 kg si nu mai reusesc sa dau jos. Sant perioade cand dau jos 5 - 6 kg cu metoda de mai sus si in 2 -3 zile le pun la loc si chiar mai mult. Pastilile strica ficatu. Am inceput de o saptamana sa iau o lingura de tarate de grau inainte de a manca dimineata si apoi beau apa, nu am observat inca modificari.Mai tarziu uit si mananc repede ceva si vaiiiiiiii am uitat sa mai slabesc. Asta e cand n-o sa mai putem o sa fim mai stricte. Iti urez bafta si daca gasesti vreo reteta care merge zi-mi si mie. Am uitat de Gabriela Man e cea care a slabit-o pe Teo scrie pe google Gabriela Man si te duce la pagina. Eu inca nu am incercat. mult noroc

| NoName_9903 a răspuns:

O solutie este sa mananci foarte des, dar in cantitati foarte mici. Mai exista si alte "trucuri", poate te vor face sa zambesti aceste sfaturi dar merita sa incerci: inlocuieste farfuriile pe care le folosesti in mod normal unele mai mici...in acest fel vei avea tendinta de a manca mai putin. Daca iti este pofta de...sarmale, de exemplu...umple-ti mai intai stomacul cu ceva voluminos si hipocaloric, si la sfarsit mananca o sarma...In acest fel de vei simti "plina" si vei ramane cu bucuria gustului :-).
Pana la medicamente incearca sa fii creativa si hotarata sa iti tii in frau pofta de mancare...numai de tine depinde!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o solutie sa recurgi la medicamente...acestea pe parcurs afecteaza organismul, insa poti continua sa mananci sanatos chiar daca mananci mult, mananci sanatos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti afla toate informatiile si chiar cumpara reductil de pe www.reductil.ro Acesta este site-ul oficial al lor in Romania. Eu una am comandat ,si dupa o luna,impreuna cu o dieta usoara am slabit 10 kg! Mult succes!

| ala85achim a răspuns:

eu nu ti-as recomanda nici unn medicament, oricat de natural si eficient s-ar zice ca e.
cel mai bine, si vorbesc din experienta, e sa iti gasesti ceva de facut si de fiecare data cand te apropii de frigider, opreste-te si intreaba-te daca chiar e necesar sa mai iei o gustare si cat de multe mustrari de constiinta o sa ai dupa ce ai mancat. fa-ti un ceai sau ia un pahar de apa plata, cu lamaie daca ti se pare prea sec s-o bei asa. crede-ma functioneaza. o sa vezi ce bine o sa te simti cand o sa vezi ca a trecut seara si nu ai mancat nimic. scucces