| blacklollipop a întrebat:

Vineri am fost programata la o operatie de indepartare a unor alunite (una pe gat, cealalta pe sold). Si-a mai scos cineva alunite? Mi-ati putea spune, in linii mari, la ce sa ma astept? Multumesc happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu mi-am scos 3, in 2004.
Am fost intai la un dermatolog (foarte) bun in Cluj, a stabilit ca una era maligna, celelalte 2 - benigne, insa a zis ca le pot scoate si pe acelea daca vreau, din motive estetice (erau deja mari).
Am cautat inca dinainte de aceasta zi un oncolog cu experienta, din acelasi oras. Asa ca dupa ce am avut diagnosticul, am mers si m-am programat la operatie, peste 1 saptamana. Si am semnat ca sunt de acord cu eventualele consecinte ale operatiei.

In ziua operatiei mi-au facut niste analize sa nu fiu alergic la anestezic, apoi a urmat anestezia locala, asa ca spre sfarsit simteam cum smulge bucatele de carne din mine (in timp ce taia cu bisturiul) insa era o durere suportabila.
A taiat 1cm de jur imprejurul alunitelor.
Si sa nu uit partea cea mai importanta, atentia... decartat 100euro inainte sa intru in sala, din proprie initiativa.
S-a codit sa ia plicul, insa am insistat.
La final am mai stat o ora in spital, sa nu mi se faca rau, apoi am fost liber.
Atele le-am scos cu peripetii, la medicul de familie, (si in alte 2 parti, data fiind "priceperea" primului, si respectiv celui de-al doilea), dar a fost bine pana la urma.
Peste vreo 3 saptamani am primit telefon de la medic, in persoana, si a zis ca la analize (biopsie) totul a iesit ok, nu au fost atinse celulele respective.
Cicatricile exista si acum, 3 pete mari si roz.

| blacklollipop explică (pentru NLS):

Dermatologul meu mi-a recomandat sa merg la un chirurg - m-a redirectionat ea la cineva, sustine ca e foarte bun - a spus ca e cel mai ok din toate punctele de vedere. Mi-a spus prima oara cand am vrbit despre asta ca daca le scoate ea, risc sa raman cu cicatrici. Matusa mea si-a scos o alunita de pe fata, tot la un chirurg si nu i-au ramas pete, are o foarte mica cicatrice, de marimea unui viermisor subnutrit... happy Ma intreb daca imi vor ramane si mie pete sau va arata ca in cazul matusii mele.

| NLS a răspuns (pentru blacklollipop):

In primul rand, sper ca ai un dermatolog bun, care are multa experienta si e in stare sa deosebeasca o alunita maligna de una benigna.
Asta e cel mai important, daca nu vrei ca pe viitor sa mirosi florile... doar de la radacina. (doamne fereste)
Daca sunt benigne, poti alege un chirurg generalist.
Daca macar una din ele e maligna, eu iti recomand sa nu le scoti decat la un chirurg oncolog priceput. Si sa lase margine de siguranta de 10mm in jur, chiar daca iti raman semne.

Inainte de operatie, cauta si un chirurg estetician, si ei opereaza astfel de chestii, (de obicei se feresc de cele maligne, daca le pasa de reusita operatiei). Daca sunt 100% benigne, alege esteticianul, nu va trebui taiat atat de mult in jur, si poate sa faca sa nu ramana urme aproape deloc. O amica a avut o alunita pe fata, s-a operat la estetician, si dupa 2 ani nu se mai recunostea nimic.
Mult succes!

| blacklollipop explică (pentru NLS):

Le-am verificat, sunt ok, nu e vorba de un melanom sau Doamne fereste, ceva problematic. Ca si tine, le pot scoate daca vreau, dar ideea e ca eu sunt o panicara din fire. Evit sa port lantisoare, chestii pe gat pentru ca am eu impresia ca imi face ceva (-chit ca m-a asigurat ca totul e ok), insa dupa ce m-a zgariat pisica din greseala (era sa cada) ai meu au decis ca daca sunt si eu de acord, sa nu mai amanam si cand am fost la dermatolog sa ne reasiguram ca e ok si sa vedem daca imi da ceva pentru rana (m-a curatat si mi-a spus sa imi pun bedadina), le-am verificat pe cele 2 din nou si a discutat cu chirurgul. Multumesc pentru timpul acordat! happy

| MihaiNicu23 a răspuns:

Iti vor ramane niste pete mari dupa operatie.