| anncutsa a întrebat:

Buna!

Vineri merg in excursie pe rarau si urcam pe munte in jur de 10 km si vreau sa merg, deja am platit tot...
Dar eu, s-ar putea sa fiu suspecta de apendicita deoarece ma doare groaznic de tare in partea dreapta si nu pot sa ridic nici greutati pentru ca ma apuca durerea...
Ce as putea sa fac pentru a rezista sa urc pe munte fara sa ma doara! ce pastile, fiole, tratament sa iau sad?

Multumesc mult! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jojobg a răspuns:

Si eu am avut la fel dureri si am fost la doctor si m-am operat. in aceste cazuri nu prea ai ce face. du-te la doctor pentru ca risti sa faci peritonita ce poate duce chiar la deces. daca vrei sa mergi neaparat in excursie trebuie sa ai grija, sa nu alergi prea mult daca vezi ca te doare, sa nu mananci tampenii, seminte. poti sa ceri de la doctor un tratament din cate stiam eu dar acest tratament se acorda doar daca apendicele nu esti foarte inflamabil. eu te sfatuiesc sa te duci la chirurg si daca te gaseste cu apendicita sa te operezi pentru ca apoi se va agrava si vei avea probleme.
sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu face prostii, fugi repede la medic. Nu vreau sa te sperii dar gandeste-te ce s-ar intampla daca ar fi ceva mai grav si tu ai fi intr-un loc mai greu accesibil. Sanatate!

| Turquoise a răspuns:

Ai grija poti face peritonita. fuga la doctor. e naspa rau sa stai asa.eu am ajuns in ultima faza la spital :-ss