| essther19 a întrebat:

Buna!

Vis-a-vis de intrebarea de cateva zile,am incercat iaurtul pe piele pentru arsurile solare grave pe care le am si azi,am incercat si smantana,si comprese cu menta,dar arsurile si besicile nu s-au ameliorat ci din contra s-au marit,durerile sunt insuportabile,de joi tot m-am mai calmat cu Neopreol crema,dar sunt sceptica putin,arsurile mi-au mai trecut fata de vineri,dar besicile acelea sunt foarte mari si au un lichid galben si sunt foarte dureroase, Imi spuneti ce pot sa mai fac, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti merge la spital sa iti faca toaleta leziunilor, ca sa nu se infecteze. In afara de asta, nu prea ai ce face, trebuie sa suporti durerile, sunt normale in arsuri atat de grave. Ai grija sa bei macar 5 litri de lichid pe zi, fiindca te deshidratezi foarte grav de la niste arsuri atat de severe.

4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

De mult ma chinui sa conving multe persoane sa se fereasca pa cat posibil de soare. Chiar si cu riscul de a nu mai avea acea piele creola, acel bronz care atrage priviri.
Cancerul de piele, este o problema a secolului nostru intrucat radiatiile ultraviolete sunt mai puternice decat inainte.
Acum ca tot te-ai ars, si nu ai fost atenta, cele mai indicate ar fi baile cu apa"calaie". Adica sa umpli cada cu o apa, nu foarte rece. Si sa stai in ea macar 1 ora 2.
Iar in zonele puternic afectate sunt recomandate comprese cu apa rece. (chiar gheata).
In definitiv daca ai timp, poti face multe dusuri cu apa rece, repetate.
Iaurtul are rol de calmant(deci nu vindeca, ci innabusa durerea)
Nu uita Multe dusuri reci!

| Arthur a răspuns:

Cred totuşi că trebuie un doctor să evalueze gravitatea insolaţiei.
Ai şi aici : " Hidratati-va pielea!
O piele arsa are nevoie de hidratare permanenta. Untul de cocos este ideal in astfel de situatii.
Calmati-va durerea cu o pastila calmanta, de tipul Paracetamol sau Tylenol. Atentie insa! Medicul este singurul in masura sa va recomande astfel de pastile, in functie de nevoi.
Vizitati medicul daca este cazul. Daca arsurile dor si mai tare, daca aspectul pielii se schimba, capatand multe besicute albe, mergeti imediat la medic. "

| KellyGreen a răspuns:

Pai din cate descrii tu te-ai prajit rau de tot, eu zic ca cel mai bine te duci la doctor, iaurtul si metodele astea babesti merg pe arsuri mai micute care trec in 2-3 zile.
Insa alta data sa iti fie invatare de minte sa nu mai stai la soare fara protectie solara de cel putin 30.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la medic, nu astepta sa cada vindecarea din cer sau sa intrebi pe net!