| yoyo_2588 a întrebat:

Buna vreau niste sfaturi:am 160 si 14 ani, vreau sa mai cresc macar 7 cm minimum, ce metode sa incerc? se pot lua hormoni de crestere si la varsta mea? mi-e groaza cand ma uit la prietenele mele si la fetele de pe strada care au 180-170 si eu? va rog ajutati-ma cu niste sfaturi.PS nu vreau sa aud raspunsuri de genu fii multumita cu inaltimea ta sau incearca basketul etc., pot zice ca am facut 2 ani de basket si? care e rezultatul? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Atunci fă înot, o alimentație pe bază de fructe și legume.
Alte minuni nu sunt!
Pa, pa.

| DianaScorpio a răspuns:

Degeaba nu vrei sa auzi raspunsuri "de genu fii multumita cu inaltimea ta", pentru ca alt raspuns nu prea ti se poate da...Fiecare om creste pana la un punct si are inaltimea lui. Avand doar 14 ani, mai ai timp sa cresti, desi nimic nu poate fi spus cu siguranta.

| AllinaDaniella a răspuns:

Inot sau volley.

| YoungHomie a răspuns:

Nu inteleg dc ti-e tie groaza eu am 18 ani si am 165 pnm la varsta ta aveam 158 160 si app basketul e cel mai bun pentru asta eu l-am practicat cand eram mai mica si cresteam foarte repede dupa ce m-am lasat nu prea am mai crescut cum am vrut dar nu m-am plans tocmai pentru ca ai 14 ani mai ai rabdare ca pana la 20 de ani mai ai destul timp sa cresti si practica in continuare basketu. daca nu iti convine basketu atunci asteapta pana la 20 de ani sau innot alte sporturi mananca bea lapte iti trebuie vitamine calciu calciu ajuta la oase ...tocmai pentru ca ai 14 ani.nu te gandi deja sa ai 180 k at chiar o sa pari girafa

| Iadhira a răspuns:

Nu te înţeleg de ce te preocupi cu probleme de genul ăsta, ai timp să creşti 6 sau chiar mai mulţi ani, pentru că omul se opreşte din creştere între 20-25 ani. Nu te sfătuiesc să iei pastile sau alte minuni din astea numai după ce eşti sigură că nu mai creşti. Practică înotul, voleiul sau pur şi simplu aştepţi. Nu-ţi mai fă atâtea griji, pentru că celor care te iubesc şi ţin la tine prea puţin le pasă de îmălţimea ta, le pasă de caracterul tău.

| annagabriella12 a răspuns:

Nu stiu de ce te plangi ca eu am 180 si am 19 ani si vreau sa fiu mai mica