| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

Am si eu o problema. Am 13 ani si am doar 1, 40. Si vreau neaparat sa cresc pentru ca:
-la scoala isi bat joc de mine (m-am obisnuit).
-toate fetele zic ca sunt dragut, dar sunt prea mic.
-si nu-mi place asa de mic
PS: Fara basket sau inot.

Si am auzit ceva. De hormoni de crestere si ca poti cumpara. Dar nu stiu de la ce varsta se da si de unde pot sa iau sau cat costa (nu neaparat).
Sau mai sunt ceva pastile sau ceva gen?
Apropo. Mama si tatal meu si ei sunt cam de 1, 65-1,70
Ajutati-ma va rog. Dau Funda! :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Nu exista pastile pentru crestere, si daca ar exista, nu cresti ci iti distruge stomacul si ficatul.
Hormonii de crestere exista, dar nu cresti in inaltime, ci in masa mulculara si la varsta ta dai organismul peste cap deoarece si organismul tau produce acum hormoni de crestere pentru ca tu cresti cam pana pe la 21 de ani.
In general copii nu ii intrec pe parinti, dar nu e musai asta. Cresti cat iti perimite adn-ul si nu ai ce sa faci. Poti sa stimulezi cresterea cu sport ca inotul si baschetul, dar sa il preactici cel putin de 2-3 ori pe saptamana, dar nu cresti mai mult decat iti perimite gena ta.
Deci stai linistit ca pana pe la 21 de ani ai timp sa cresti. De obicei baietii cresc brusc cam de la 14-15 ani.

2 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Hey, ideea cu pastilele nu e buna, intrucat ti.ar distruge tot organismul. De obicei baietii incep sa se inalte cam de la 14-15 ani foarte mult. Cauza inaltimii tale ar putea fi si parintii,intrucat daca ei sunt scunzi, tu nu prea aveai cum sa fii inalt.
Eu zic sa te multumesti cu tine insuti, sa lasi deoparte parerile de care chiar nu ai nevoie si sa ai rabdare, nu se stie, poate cavei creste mai incolohappy

| T0T a răspuns:

Fii multumit pentru ceea ce esti si mai asteapta, ai tot timpul sa te dezvolti. Si lasa opiniile rautacioase, ignora-le. Si lasa hormonii de crestere, stii cum se spune "sufera baba la frumusete".