| paula90 a întrebat:

vreau sa stiu faptul ca esti nervos poate provoca marirea glandei tiroide? si care alti factori duc la inflamarea ei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Stressul puternic poate declansa o boala tiroidiana. Alti factori sunt: deficitul de iod din alimentatie, fumatul, existenta unor rude sange cu afectiuni tiroidiene, existenta unei boli autoimune, expunerea la iod radioactiv, anumite medicamente (amiodarona - un antiaritmic).
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hipertirodism

4 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Tiroida este o glanda care secreta hormonul trop si tiroxina ( daca nu ma insel ).
De asemenea este foarte sensibila si foarte usor inflamabila. Radiatiile nucleare si solare o pot afecta foarte mult. Aceasta accelereaza ritmul de crestere al unei persoane si poate avea deficiente ducand la nanism sau gigantism.
Oricum, nu stiu daca este afectata de gradul de nervozitate crescut insa ai putea cere parerea unui medic. O zi buna! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta este intrebare pentru Sanatate nu pentru Dragostye si sex.

| paula90 explică (pentru anonim_4396):

Crede-ma ca daca o puneam acolo primeam cel mult un raspuns.si abtine-te de la astfel de sfaturi ca nu folosesc la nimic.