| Maria63363627277 a întrebat:

Buna, vreau sa va intreb este normal sa am puroi in interiorul amigdalelor? Adica nu este la vedere, este o " taietura" mica iar in interior sunt bilute de puroi, nu ma doare dar daca apas pe amigdala ies bilutele, este grav?
* tin sa va spun ca daca aveti chef de ironii sau vorbe urate sa imi ignorati anuntul, multumesc *

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu e normal sa ai puroi pe nicaieri. Puroiul e o infectie care TREBUIE tratata si, mai ales, eliminata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este "normal" sa ai puroi, nicaieri!
Si da, este grav, pentru ca puroi inseamna infectie si trebuie tratate cu antibiotic, altfel acea infectie se poate raspandii la alte organe invecinate, imbolnavindu-le.
Mergi la medicul de familie, sa ti se faca un exudat faringian sa se vada ce fel de infectie ai in gat, ca sa poti primii antibioticul respectiv, sa ucida bacteria care ti-a infectata gatul.
Intre timp, bea ceai caldut cu multa miere de albine si zeama de lamaie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Normal, nu. Iesit din comun, nici asta. Amigdalita pultacee se trateaza bine mersi, ti-o poate diagnostica si scrie o reteta medicul de familie. Sanatate!