| Ofataoarecare9 a întrebat:

Vreau și eu să mă epilez pentru că am părul mare pe mâini și pe picioare și negru și se vede foarte urât așa că nu îl pot lăsa așa dar mama mea nu este de acord (nu am o relație prea bună cu mama) și mă gândeam să folosesc bicul (lama) și pe mâini pentru ca o prietenă de a mea se ia cu bicul pe mâini și nu are nici o problemă.Ce păreri aveți sau ce sfaturi imi dati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mare mare greseala sa te faci cu lama pe maini. O sa creasca parul din ce in ce mai des si mai aspru

| Furnicuta000 a răspuns:

Asta cu parul mai mare dupa big e un mit si atat. Nu are cum sa creasca mai mare. Eu ma fac si cu big si cu ceara si parul la fel de gros creste dar daca folosesti ceara mult timp (si mai ales de mica) iti creste mai greu si e posibil sa ti se rareasca parul, asta e avantajul

| TheRealFantasy a răspuns:

Ideal ar fi cu ceara sau ceva aparat dar daca nu vrei sa dai un car de bani cred ca merge cu bic; ideea e ca in afara de ceara o sa creasca parul oricum pana la marimea normala (va continua sa creasca la un moment dat se opreste si atunci ramane la stadiul ala, in x zile creste x cm la fel de fiecare data) dar nu e o problema.
O solutie mult mai ok ar fi, crema depilatoare sau un depilator, e o zona mai mare si cu bic o sa ai iritatii; nu-s fata dar tot folosesc creme depilatoare si aparat de ras si e diferenta enorma de la alea la bic. happy

| TheRealFantasy a răspuns:

Cu bic si cu sensitive si creme si de toate tot apar iritatii, cu un depilator/aparat lamele nu au contact direct, nu asa mare oricum; si cu crema/ceara e un proces mai lung si mai comod, oarecum.