| Jigokunokishi a întrebat:

Am 15 ani si sufar de varicocel. Daca am varicocel stadiu 3 (de mult timp, doar ca nu mi-am dat seama) si ma operez sunt sanse sa mai pot avea copil, adica copilul conceput de mine? Exista remedii pentru infertilitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E foarte putin probabil sa fii infertil, mai ales ca probabil ai varicocel unilateral, deci stai linistit, vei avea copilul tau

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai liniștit, vei avea o viață sexuală normală și poți procrea.
Mergi la medic și sănătate maximă.
Pa, pa.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salutari! Trebuie sa te operezi! Operatia este complicata, dar se vindeca rapid.Sanse exista sa nu te afecteze deloc.Cel mai bine este sa te duci la un medic si sa il intrebi! Fara teama! Cu sau fara parinti, daca ti-e ciudat gandeste-te ca un medic urolog doar cu asta se ocupa, deci n-ai treaba happy. Ceva asemanator am avut si eu pe la vreo 11 ani, m-am operat si mi-a trecut complet.Repet nu tot asa, dar tot asemanator era.Mi-a zis ca daca nu ma operez mor! M-am trezit pur si simplu cu o durere incredibila stii tu mai bine zona happy si m-am dus la medic, mi-a zis sa ma operez, iar dupa trei zile gata, m-am operat de urgenta! Acum sunt recuperat total! Bafta multa! Te salut.

| Jigokunokishi explică (pentru Doctorfishadi):

Multumesc pentru sustinere si raspuns happy

| Lexi888 a răspuns:

Tu la 15 ani te gândește la copii? Oricum o sa poti avea si eu am avut varicocel si m-am operat si gata