| fsdbfhusdfisbfn a întrebat:

Am 20 de ani si acum un an am fost diagnosticata cu tuberculoza, dupa care am urmat un tratament timp de sase luni, insa de atunci pana in prezent am fost bine. De doua, aproximativ trei zile prezint dureri usoare in plamanul drept care a fost infectat, insa doar cand incerc sa respir profund. Mentionez ca uneori tusesc deoarece simt ca mereu am flegma in gat dar nu intotdeauna pot sa o expectorez si este de culoare albicioasa uneori foarte putin galbuie. Mereu simt ca sunt obosita chiar daca dorm opt ore si nu ma pot concentra la ore. Uneori nu prea am pofta de mancare, desi mananc stiind ca asta imi face bine si in felul acesta nu imi scade imunitatea. Ca numar de kilograme nu am scazut deloc si am o pondere normala pentru inaltimea mea. Nu sunt sunt racita si nu am temperatura. Astept un feedback si va multumesc pentru timpul acordat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Trebuie sa mergi la pneumolog si sa faci o radiografie pulmonara, daca nu, chiar examen bacteriologic din sputa. Poate fi o simpla sensibilitate sau o reactivarea a tbc-ului

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor sa te consulte, aici nu sunt doctori pe TPU iar sfaturi si tratamente asa după ureche fara avizul unui medic nu se pot da.

| Donsavas a răspuns:

Salut! Mergi la medic! Boala se poate agrava si iti afecteaza si restul organelor in timp,nu doar plamanii,ajungand in stadii critice.
In plus, este si contagioasa ori esecul antibioterapiei nu este de neglijat.
Se poate sa fie si vorba de altceva. Pentru siguranta ta, poti merge si la urgente, nu este in neregula, in cazul tau.