| bzSteFaN a întrebat:

Am 22 de ani si de cand ma stiu nu-mi pot decalota penisul cand este in erectie, dabia daca pot decalota 20-25%. In stare fleasca merge pana de curand nu am luat problema in serios deoarece am zis ca e ceva de la sine si cand voi face sex totul se va rezolva si cand colo surprize...nimic ba din contra imi afecteaza si viata sexuala deoarece cand iubita trage putin mai tare ma doare si penisul devine in stare fleasca imediat din ce-am citit pe net as putea avea fimoza ce este de facut? Pls help...am uitat sa mentionez ca nu sunt in tara acum sunt in Cipru, dar daca este sa ma operez nu-i problema o voi face si aici.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

CuriousStuff are dreptate. Daca nu se decaloteaza, numai prin miscari de intindere si masaj poti rezolva problema (altfel decat prin interventie chirurgicala). E un proces de durata, dar care da rezultate bune, daca esti perseverent. Ideea nu e sa te ranesti, ci sa pui presiune ca pielea sa devina elastica si sa poti decalota organul sexual.

| bzSteFaN explică (pentru dannyel86):

Multumesc si tie Dannyel voi reveni cu un raspuns luna viitoare pe 7
Toate cele bune tuturor!

| dannyel86 a răspuns (pentru bzSteFaN):

Sanatate si sa auzim numai de bine! happy

| CuriousStuff a răspuns:

In fiecare seara o baie calduta, sapun din belsug si incerci sa tragi (sa decalotezi in stare erecta) pana simti durere, la durere il lasi in pace, a doua seara tragi mai mult si tot asa, daca in una- doua saptamani nu se rezolva cu asta trebuie sa mergi la medic.
Fimoza inseamna ca exista un inel fibros in preput care nu e elastic in asa fel incat sa se mareasca atunci cand incerci sa decalotezi. S-ar putea sa se rezolve cu exercitii iar daca nu, un chirurg va trebui sa te bage intr-o operatie de 5 minute in care sub anestezie sa iti faca o mica incizie in acel inel fibros astfel incat acesta sa cedeze si sa permita decalotarea.

| bzSteFaN explică (pentru CuriousStuff):

Iti multumesc pentru sfat o sa incerc sa fac ce mi ai spus tu adica exercitii de intindere timp de 3-4 saptamani si daca nu da rezultate voi merge la un specialist. Si ai dreptate si cand este in stare fleasca se observa un fel de inel care parca stranguleaza capul, exercitii incerc sa fac de 3 zile chiar ma gandeam la treaba asta.
In orice caz, daca in maxim o luna nu da rezultate voi consulta un medic urolog. O sa revin cu un raspuns exact pe 7 luna viitoare.
Multumesc frumos pentru sfat!

| CuriousStuff a răspuns (pentru bzSteFaN):

Succes. Si fara frica. In caz ca nu reusesti si trebuie operatie... Operatia nici nu prea poate fi numita operatie, e foarte usor de facut si recupararea e foarte rapida, nici nu o sa te interneze pentru asta, se face in cateva minute.