| hamm3r a întrebat:

Buna ziua am aproape 19 ani si am rubeola de 2 zile .Vreau sa va intreb este grav ca mi-au disparut petele asa de repede dupa burta doar dupa 2 zile ca pe maini si picioare tot mai am , ce sa fie oare ? Mai am auzit de la cineva ca iti poate intra bubele in matze si poate creea probleme mari,va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu patesti nimic, la copii mai mari si adolescenti nu apare intotdeauna eruptia, trebuie doar sa stai in casa 4 zile dupa disparitia ei fiind contagioasa aceasta perioada. Poti face dus (daca nu esti febril) poti sa mananci dupa preferinte.Este o boala usoara, important sa stai izolat.

| Furnicutza a răspuns:

Poti sta linistit/a.Nu este nimic grav.Nu am auzit niciodata de intrarea bubelor in mate.Atata timp cat respecti tratamentul nu ar trebui sa ai probleme.Insanatosire grabnica.

| hamm3r explică:

Multumesc frumos pentru raspuns, imi spusese mi-e cineva ca daca petele se ascund in piele si ajung la matze exista rare cazuri un pericol de mortalitate de 40 %, acum eu nu ma pricep spun doar ce am auzit.

| hamm3r explică:

Dar afara pot sa ies in conditiile astea? pe mine cel putin ma afecteaza?

| hamm3r explică:

A inceput sa imi ragaie stomacul, am febra si ma simt moale parca mi-ar fi somn e ceva normal nu?

| Asasinnnn a răspuns (pentru hamm3r):

Hammer este foarte normal happy am si eu rubeola laughing) de joi.