| Aвαzαgσяαтн a întrebat:

Bună ziua.

Am marea rugăminte, sa ma ajutați într-o problemă, vă rog din suflet. Bunicul meu a suferit un AVC (accident vascular cerebral) fiind paralizat temporar pe partea dreapta. Ideea este că și esofagul este paralizat și este alimentat și hidratat pe tubul nazogastric.
Totul decurge perfect la alimentație, problema este că ne spune că i se usucă gura și gâtul foarte tare. Ce metoda de hidratare există? Pe tubul nazogastric îi mai băgăm și apă, dar cu toate astea, ne spune că simte nevoia să bea apă și că tot are gâtul uscat.
Aveți ceva sfaturi? Mulțumesc din tot sufletul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Multă sănătate! Uscăciunea a apărut datorită faptului că nu se mai hidratează corespunzător și faptului că stă în permanență cu gura deschisă. Din păcate, există riscul apariției unor escare ale gurii, esofagului, chiar infecții.
Ar trebui discutat cu medicul neurolog ca să se scoată tubul și să se încerce o altă metodă de hrănire.
Mare grijă să nu apară infecții!

| Eireann a răspuns:

Imi pare rau sa aud de bunicul tau. Am lucrat pe sectii paleative si noi foloseam un burete inmuiat in apa si stors. Daca nu gasesti unul la farmacie special poti sa incerci si cu unul nou de vase, dezlipesti partea abraziva, il tai pe masura, il inmoi in apa, storci bine ca sa nu inhaleze apa si il poate tine in gura sa il simta umed.

| Aвαzαgσяαтн explică (pentru Eireann):

Te rog din suflet, îmi poți da mesaj cu un număr? Nu vreau sa te stresez. Doar câteva întrebări am, atât.

| Vântulalb a răspuns:

Ai incercat sa-i dai apa cu paiul dintr-un pahar? Incearca. Daca merge, sunt pahare specile cu capac si pai, pentru persoanele imobilizate. Difera de cele in care primim cafeaua.
Multa sanatate bunicului tau! Si dati-i multa dragoste ca sa-si revina.

| Elena9328 a răspuns:

Consulta doctorul pentru situatie. E cel mai bine pentru amandurora.