| Decebalul a întrebat:

Am gasit un catelus pe drum, si, pentru ca m s-a facut mila de el si pentru ca era foarte simpatic l-am luat acasa. Evident, era murdar si cu purici. Cand il spalam am observat ca avea si capușe ( 2 capușe) si i le-am scos imediat,dar nu stiu daca ia ramas capetele capuselor. Daca i-au ramas capetele, il afecteaza cu ceva, ca e pu ide vreo 3-4 saptamani?
P.S: Veterinarul e plecat in concediu si cel mai apropiat e in cealalta parte a orasului.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Daca te-ai hotarat sa-l pastrezi eu zic sa faci un efort si sa-l duci pana la celalalt medic veterinar,pentru consult, vaccin si sfaturi competente de deparatizare (deparatizarea se face si extern si intern), ce bucurie mai mare poti sa-i faci micutului pe langa mila, hrana si ocrotire/gazduire, decat oferindu-i sansa la sanatate si supravietuire decenta.Respecte

6 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Mergi la o farmacie veterinara si cumpara o fiola macar, de neostomosan si prepar-o exact cum scrie pe prospect(il gasesti si pe net). Solutia nu e toxica pentru catel chiar daca se linge el sau un alt caine. Solutia asta va omora toti puricii si toate capusile si il va proteja pentru un timp, nu foarte mult, dar cat e de mic nu va mai fi pus in contact cu alti caini sau pisici care pot avea purici.

| Azµre a răspuns:

Eu zic să scapi de el dacă nu te-ai umplut deja de căpușe.
Mergi la o farmacie veterinară cumpără o soluție pentru deparazitare

| Decebalul explică (pentru Azµre):

L-am dat cu solutie pentru deparazitare, si am gasit doar 2 capuse.

| Azµre a răspuns (pentru Decebalul):

E bine dacă l-ai deparazitat cel puțin la exterior. ai face bine să îi iei și niște pastile pentru deparazitare sau un vaccin...

| Scremer a răspuns:

Daca ramane capetele in el este grav cauta un alt veterinar si ai grija de el ca trebuie sa-i faca si vaccinuri ca poata sa moara asa daca l-ai luat sa ai grija de el este bine dar daca nu cauta pe alt cineva care e capabil sa aiba si vrea sa aiba un catel nu sal aruncati de ici colo ca e el si un suflet si nu merita sa fie alungatbig grin

| AndreeaMoromete23 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa fi foarte atenta, sa cumperi un sprei special sa ii dai, atentie, e posibil sa iei si tu purici.
Spala-l bine si hraneste-l cu lapte.Ai grija de el dar, daca il vei tine mult, el va suferi, daca il vei parasi sau da. Daca vrei sa il pastrezi ataza-te de el dar daca nu...nu te implica emotional.
Posibil sa nu il afecteze daca le-ai scos cu grija.