Întrebare recomandată | HoneyCocaineee a întrebat:

Am o mare problema. Zilele trecute am inceput sa folosesc o creme data de dermatolog acum ceva timp pt.ca nu o mai folosisem de mult si am si niste probleme cu niste pete pe fata. In doar 5 zile a reusit sa-mi arda fata asa incat sa nu mai pot folosi cosmetice sau creme sau orice altceva. Fata imi este toata rosie, ma ustura iar atunci cand vreau sa ies si sa-mi aplic un fond de ten, nici nu-l pot intinde deoarece mi se vede pe toata fata si mi se vad acele arsuri sau ce se intampla cu fata mea ca nu inteleg nimic. Va rog daca puteti sa ma ajutati, orice sfat e bine venit caci m-am saturat sa stau in casa si sa ma usture fata doar din cauza unei creme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Crema hidratanta e buna. Am patit si eu asta, cred ca la mine nu a fost atat de grav, insa si eu aveam fata foarte rosie si ma ustura. E posibil ca acea crema data de dermatolog sa contina ceva la care ai facut alergie. Indicat este sa te duci la dermatolog. Daca chiar nu poti, incearca sa iei de la o farmacie crema hidratanta si apa termala (din cate stiu eu si crema termala e buna, cel putin asa am citit). Sa nu te sperii daca nu-ti trece din prima, probabil ca or sa dureze cateva zile. Daca totusi nu trece, trebuie sa te vada un specialist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"o creme data de dermatolog acum ceva timp pt.ca nu o mai folosisem de mult"
Poat crema era deja veche? Fuga la primul dermatolog, oriunde ar fi el.

| M3K4N0ID a răspuns:

Pai du-te la un dermatolog sa vada e ai patit, si inainte sa te dai cu crema pe fata trebuia sa si te speli pe fata!

| HoneyCocaineee explică (pentru M3K4N0ID):

Logic ca m-am spalat si demachiat si tot dar nu inteleg ce s-a intamplat... straight face Si acum nu am cum sa mai merg la dermatolog. pentru ca nu sunt in tara

| M3K4N0ID a răspuns (pentru HoneyCocaineee):

A, pai si in afara sunt dermatologi! Insanatosire grabnica!

| HoneyCocaineee explică:

Va multumesc mult, dar a trecut, huuh :*

| XRaXD a răspuns:

Du-te la dermatolog si fa ce iti spune ca si eu am avut niste probleme si le-am rezolvat.

| Zummy a răspuns:

Poate că acea cremă era veche, iar tenul tău e posibil să se fi iritat. Te ustură și ești roșie, sigur e iritație. Până când o să ajungi la un dermatolog, ar fi bine să nu te mai dai cu nimic pe față, doar să te speli cât de des poți cu apă rece, ca să îți dea impresia de revigorare. Eu am pățit ceva similar și am făcut așa cum te-am sfătuit și pe tine.

| AndreeaDeea12345 a răspuns:

Pai asta nu ar trebui sa ne zici noua ci dermatologului tau... poate a gresit cand ti-a dat crema, trebuie sa mergi la un alt dermatologwinking