| mmikella a întrebat:

Am o nedumerire in legatura cu indemnizatia de crestere copil.
Daca in perioada sarcinii am probleme si imi pot lua concediul de risc maternal, din cate stiu acesta se va plati cu 75% din salariu. Dupa ce voi naste, indemnizatia mea pe cei 2 ani va fi de 85% din 1000 ron(850 ron), sau va fi mai mica din cauza concediului medical luat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, va fi mai mica, fiindca e 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni lucrate.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Indemnizatia ta va putea fi mai mica (decat ce ai calculat tu) numai daca nu o sa beneficiezi de plata 100% pe toata aceasta perioada.
Din cate stiu eu, concediul de risc maternal se acorda destul de greu (numai daca exista un risc pentru sarcina si mama), atata timp cat mai sunt si alte concedii de care poti beneficia.
Sfatul meu e sa efectuezi intreg concediu de odihna pe acest an, apoi sa intri in concediu medical si concediul pentru sarcina, urmand ca cel de lauzie (42 de zile) sa-l efectuezi dupa nastere.
Sanatate!

| gabriela_7862 a răspuns:

Tu in mod normal ai dreptul la 126 de zile de concediu inainte de a naste. fiecare mama si-l imparte cum crede de cuviinta, ori 63 de zile inainte si 63 dupa, ori mai putin inainte si mai mult dupa. tu depinde cat ai fost in concediu pana acum, am inteles ca dupa nastere trebuie sa-ti ramana cel putin 42 zile de lauzie din cele 126, ceea ce inseamna ca inainte nu ai voie sa depasesti 84 zile. daca ai mai multe, vb cu cei de la firma ta sau de la fortele de munca. in privinta indemnizatei, ea este de minim 600 ron+200ron alocatia copilului(sau, in cazul tau, 85% din salariu) timp de 2 ani. atata timp cat in ultimele 12 luni tu ai cotizat (indiferent ca ai fost in concediu sau ai lucrat, puteai la fel de bine sa fii in somaj, nu conteaza!), indemnizatia NU poate fi mai mica decat ti-am spus.

| asko a răspuns:

Aceasta indemnizatie ise acorda de la 1 ianuarie 2009 in cuantum de 85% din veniturile medii nete realizate de persoana beneficiara in cele 12 luni inainte de nasterea copilului
deci se calculeaza inainte de a lua indemnizatia pe 12 luni care a fost venitul mediu si de aici se iau 85%, va fi mai mica, daca sunt altii mai specialisti sa spuna
http://www.avocatnet.ro/....../2009.html

| mmikella explică:

Exemplu:din ianuarie pana in decembrie eu iau salariul de 12000lei(1000lei/luna). Daca timp de 4 luni eu iau concediu medical eu fiind insarcinata, voi lua 11000 lei pe tot anul(8 luni voi lua 1000lei/luna, iar cele 4 luni cate 75% cu cat este platit concediul medical adica 750 lei/luna). Indemnizatia pentru copil timp de 2 ani va fi 85% din 12000 sau din 11000?