| denisao9 a întrebat:

Buna ziua am o problema foarte mare si va rog frumos sa ma ajutati. Acum 3 zile am fost foarte bolnava, imi lacrimau ochii de durere. Ma durea capul, muschii, urechile ma intepau, gatul, ochii din cap etc. Am avut si ameteli. Am luat o gramada de medicamente pentru cap, gat. Intr-o seara m-am simtit foarte foarte rau, mama mi-a pus soseste cu otet la picioare si un prosop pe cap cu otet, zicea ca trece raceala si durerea. Avea dreptate dupa maxim 1 ora nu mai aveam aproape nimic, Doamne ajuta.
Dar de fapt acolo incepea chinul pentru mine, a inceput sa ma doara maselele si dintii. Urechea ma intepa in amandoua parti, simteam de parca imi cadeau dintii din gura. Dupa m-am gandit si mi-am dat seama ca am tras curent foarte tare pentru ca gingia mi-e inflamata si cele doua masele din spate la fel. Nu mai pot sa mananc de loc, ma doare de mor. Mi-am bagat 2 tigari in ureche si mi s-a spus ca ard foarte repede, a fost adevarat pentru ca trebuia sa dau scrumul la fiecare 15 secunde jos si tigara se termina foarte repede. Auzeam cum imi bubuia urechile facand asta. De fapt dupa ce am facut asta mi s-a inflamat gingiile, pana atunci am avut dureri foarte mari de dinti, acum nu mai am dureri de dinti, am numa inflamatia in gura. Va rog frumos sa ma ajutati, ce trebuie sa fac, cat dureaza ca nu pot sa stau asa fara sa mananc nimic, eu sunt in timpul in care vreau sa ma ingras si de ieri nu am mai mancat nimic, chiar daca am incercat. Cat dureaza inflamatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele tale seamana cu o gripa, dar dat fiind pandemia cu covid, tind sa cred ca-i covid.
Stai in casa la caldura, bea multe lichide si ia antitermice (panadol SAU aspirina), odihnindu-te bine.
Te sfatuiesc totusi sa mergi si la medicul de familie, findca trebuie sa se stie ce ai: gripa sau covid.
Sanatate maxima!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e o gluma prosta?
Ca eu refuz sa cred ca in 2021 sunt oameni care se trateaza cu tigari in ureche si sosete cu otet.

| denisao9 explică (pentru suntserios):

Ai observat cand am spus ca m-a ajutat care este problema? Nimeni nu zice sa crezi. Traieste tu in Lumea ta ca nu m-a intereseaza eu am cerut un raspuns nu sa judeci.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Fă-ți testul de covid si dacă rezultatul e negativ, du-te la stomatolog si rezolvă-ți problemele dentare. Curentul afectează, in general, dinții cariați, fiindcă sunt cei mai sensibili. La stomatolog primesti tratament si pentru gingia inflamată.
Lasă naibii leacurile băbești, care doar ameliorează temporar, nu vindecă!

Poti cumpăra de la farmacie și "Glicerină boraxată cu Nistatină si Anestezină" (3 in 1, solutia e preparată in farmacii, gasesti la Polisano, costă până la 10 lei), care ameliorează durerile din cavitatea bucală (afte, gingivite), dar nu trateaza si durerile dentare!

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Te-ai gândit să chemi un doctor?

| emilllyya a răspuns:

N-am inteles absolut nimic. Te simti super naspa, ti-a pus mama sosete cu otet si dupa ti-ai pus tigari in urechi si le-ai dat foc? Wut? Cheama frumos ambulanta, ca iti fac ei si test covid, si mergi la spital sa vezi care e problema.