| atraiptatipovestiviata a întrebat:

Am o problema in zona intima si va rog sa incercati sa ma ajutati.
Eu sunt din categoria peste 18 ani, cu partener stabil de 5 ani, deci, va rog fara ironii caracteristice unora de pe aici. As dori sa imi raspunda persoane specializate ( daca exista aici ) si persoanele care au trecut direct prin astfel de experiente.
As consulta de urgenta un medic ginecolog, dar nu sunt in tara, voi reveni saptamana viitoare.
Problema este astfel : m-am ras cu lama in zona intima acum 2 zile ( stiu ca nu e ok, dar sunt plecata in strainatate si chiar nu aveam posibilitatea de a merge la salon si nici cu par nu pot sta ), iar ieri dimineata am vazut ca pe una din labii mi s-a facut un cos care pare a fi purulent ( e rotund si iesit in afara ), insa cand am "strans" nu a iesit nimic.
Spre rusinea mea, speriata din fire de orice problema medicala, am facut pe medicul ginecolog : am luat o lanterna puternica, m-am uitat cu o oglinda acolo, si am vazut 2 fire de par in cos. Am tinut o penseta 3-5minute in alcool sanitar 70% ( pe care il am cu mine oriunde merg ), apoi am scos firele de par si am observat ca la radacina lor era ceva alb ( cred ca puroi din cos ), asa ca am mai strans cosul si a mai iesit putina "chestie alba". Am tinut apoi un deget 3-5 minute in alcool sanitar si am pus apoi degetul acolo pe cos pana cand alcoolul sanitar s-a evaporat. ( m-a cam usturat )
Azi dimineata : cosul a devenit rosu-bordo, ma doare rau de tot si cand pun alcool sanitar imi vine sa sar pe pereti. Mi se pare ca mi se mai face unul pe cealalta labie.
Analizele ginecologice de rutina ( complete, cu lama, etc ) le-am facut in 15 februarie si nu a fost nimic negativ. Nici la partenerul meu.
Ce as putea cunpara de aici de la farmacie fara reteta cu care sa imi dau acolo? Daca se poate da o denumire "europeana" a produsului ar fi si mai bine ( adica pe paracetamolul "il cheama" la fel si aici, pe apirina la fel ).
Am incercat sa renunt la lenjerie intima stramta astazi, am luat niste boxeri largi pentru ca ma doare ingrozitor.
Oare poate sa fie ceva grav sau e doar o simpla iritatie?
Dau funda pentru cine ma ajuta intr-adevar prin raspunsul lui.
Multumesc.

PS : imi cer scuze pentru cat am scris si cat aveti de citit...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Iti recomand da te pui in contact cu Brigaella, e pe locul 4 in clasamentul general sub mine. O fi o iritare de la acea lama sau ai dat cu ceva care a iritat pielea dar de bine nu e, ea te va lamuri cel mai bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate sa fie o simpla iritatie. Oricum nu mori pana vii in tara. Vad ca ai fost atenta si ai dezinfectat. Stai linistita!

| sofisis a răspuns:

Stai chill. Asa sunt cosurile purulente din zona intima. Te dor de te urci pe pereti. O sa treaca de la sine.
Se fac in general de la lama, de la parul de pe sub piele etc...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

N-ai nici pe reaq. E normal sa apara asa ceva dupa ce te razi, mai ales daca nu folosesti after shave.

| zahy a răspuns:

Cred ca este iritatie. abia aparuse si din asta nu iese puroi trebuie sa fie copt cand il storci. cred ca in 4 zile va trece pana il vei stoarce din nou. sau lasi sa treaca de la sine. nu trebuie sal mai chinui ca iti faci dureri mai mari lasa-l inpace acuma cu siguranta va face puroi si va mai creste. Deci lasa-l inpace si dupa 4 zile vei vedea daca este de stors sau va trece de la sine. trebuie sa fi curata si poti chiar sa mai dai cu alcol sanitar. daca nul mai chinui dupa o zis nu te va mai ustura cand dai cu alcol sanitar. in general daca are fir de par parca se numeste furung creste mare si doare cumplit. este inrudit cu cosu deci in toate cazurile trebui sa-l lasi inpace pana devine compt sau va trece de la sine.

| lex79 a răspuns:

Asa se intampla cand iti cresc fire de par pe sub piele.de obicei de la epilator cresc asa.nu ai nimic grav si cu atat mai putin veneric. ai rabdare cateva zile ca va trece, important e sa-l lasi in pace.

| Curious9 a răspuns:

Nu te speria, asa se mai intampla cand te razi cu lama in sensul invers de crestere a parului ( din cauza ca parul intra pe sub piele -> probabil simti si mancarime ) si apoi porul respectiv se infecteaza de la caldura sau lenjerie stramta si apare un punct mic alb. Datorita faptului ca tu te-ai "jucat de-a medicul" si ai scos firele de par fara sa te speli inainte si dupa in zona respectiva si doar ai aplicat alcool, uite asa s-a infectat mai rau la cea mai mica atingere de lenjerie, sau transpiratie.
Sfatul meu este sa te speli de 2-3 ori pe zi in zona respectiva, si sa stai fara lenjerie intima ( daca stai acasa ) sau macar sa o eviti pe cea stramta.

PS: Acesta este doar un sfat si trebuie tratat ca atare. Cel mai bine este sa ceri opinia unui medic ( de familie, ginecolog ).
PS 2: Sunt baiat, cu atat mai mult probabil ma insel.
PS 3: Ai grija la sex o perioada. Toate persoanele au o flora microbiana si nu faci altceva decat sa te infectezi mai rau.

| atraiptatipovestiviata explică:

Va multumesc de raspunsuri. Incerc sa-l las in pace, dar m-as bucura daca mi-ar recomanda cineva vreun unguent sau ceva de genul, poate asa as accelera vindecarea.
As fi incantata daca mi-ar putea raspunde si Brigaella, am inteles ca este specializata in domeniu. I-as trimite mesaj priat, dar sunt de pe telefon, netul este foarte "lent", versiunea mobil e putin altfel, versiunea web se incarca f greu.
Va multumes inca o data pentru raspunsuri. Momentan il las in pace, pana mai vad pareri si solutii aici.