| OdetteSs0000 a întrebat:

Bună ziua!
Am o problemă legata de greutate. Când am rămas însărcinată (anul trecut), aveam 54 de kg, eu având 156 cm. La momentul nașterii aveam 70 de kg. Acum, la 7 luni de la naștere, am 45 de kg. Alăptez și am început diversificarea la 5 luni jumătate. De mâncat mănânc, chiar bine mănânc, iar de odihnit când doarme și ea. Fiind perioada dinților, se trezește des. Ma îngrijorează faptul că am slăbit repede și mult, dar și faptul că oricât as manca parcă nu mă îngraș. Cine s-a confruntat cu asta, ce soluție ați găsit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu ai slabit deloc repede si mult 3, 6 Kg lunar, ai slabit chiar okey ca ritm.

Te ingrasi daca mananci mai multe calorii decat arzi, dar nu mananci, deci nu e problema.
Daca vrei sa mai pui, mananca mai multe calorii, baga ceva dulciuri pe langa ce mananci de obicei si sa vezi ca pui.

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Buna.Eu sunt băiat și da ești cam slabă, dar as vrea sa fiu in locul tau pentru că eu am 60-70 kg.Asta e adevărul.Bafta!

| dullcat a răspuns:

Buna.Numai un medic ar putea spune. Poate e doar stresul in acest primi ani cat mai creste fetita? Ca fapt divers e mai usor sa te ingrasi decat sa slabesti, deci poate e timpul sa te bucuri din nou de haine care sunt mai stramte si nu iti veneau cand aveai 54 de kg, asa desigur, daca le mai ai prin dulap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce n-as da sa fiu si eu asa. Eu sunt atent cu fecare aliment. Sa iti traiasca fetita, Doamne ajuta!

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si ea e ca si tine, doar ca de la sine mananca prea putin, fara sa vrea a fost prea atenta cu orice aliment cum ar veni.

| Mihai0101 a răspuns:

Te rog sa te duci si sa-ti faci niste analize de sange si spune-i acest lucru unui doctor! Nu exista motiv exagerat de alarma dar trebuie sa te vada un Medic!

| Mosotti a răspuns (pentru Mihai0101):

Ce analize de sange sa faca? Analizele le are bune, problema sunt Kcaloriile la ea, mananca prea putine.
Mananca mai putine kcalorii si nu isi da seama.
Ca daca ma duc eu acolo sa vezi cum pune pe ea. Da doar comanda si anume cat vrea sa puna si in cat timp, si se rezolva.