| Kulip a întrebat:

am si eu o porblema, am fost la Optimed pentru un control oftalmologic, si cu ochiul stang am vazut tot cu dreptul am gresit 3 litere, si m-a pus la aparate si mi-a zis ca am dioptriile -2.75 la dreptul si -2.50 la stangul si mi-a zis ca o sa port ochelari permanenti, am acceptat am dat comanda, cand m-a intrebat familia si prietenii ce am facut le-am zis ce mi s-a zis si toti mi-au zis ca este imposbil sa am asa ceva atat timp cat eu sunt sofer zi si noapte si vad la distanta foarte bine si n-am avut probleme ( am neamuri cu dipotrii mai mici ca mine si mi-au zis ca ei nu vedeau la -0, 75 si eu la -2.75 si -2.50 sa conduc si sa citesc la distanta bine este imposibil ), mi-am facut o programare in alta parte dar m-a bagat dupa 10 octombrie si vreau un sfat de la cine stie daca e posbil sa vad cu dioptriile pe care mi le-a zis ca am de facut o fisa medicala pe 4 octombrie si m-a bagat putin in panica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

1 tu poti aprecia cel mai bine cat de buna iti este vederea fara ochelari! 2. ca sofer, tu treuie sa testezi in mod efectiv cum iti este afectata vederea la distanta, cu dioptriile recomandate. 3. daca nu ai mai avut ochelari pana acum: comunica medicului oftalmolog, prin detalii cat mai precise ce/cum iti este afectata vederea. Sanatate multa si asfalt uscat!

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Daca vezi bine la condus este ok, la -2, 5 nu mai vezi bine la distanta,
pana mergi la un control uite cateva teste pentru vedere pe monitor

http://blog.dito.ro/articole/examen-oftalmologic-online-testeaza-ti-ochii/
https://adevarul.ro/......index.html
http://www.esanatos.com/......s54177.php