| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema ajutati-ma va rog cu niste sfaturi.Am 1,63 si 58 kg, prietenul meu imi zice mereu ca sunt cam plinuta si ca trebuie sa slabesc ca arat urit si am burta. Intr-adevar eu n-am burtica dar am niste aripioare mici.Ce sa fac ca sa slabesc? Fac foamete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te indoi dupa cum bate vantul? Nu te lasa influentata atat de usor si nu schimba nimic decat daca simti tu ca ar fi nevoie, ca te vei simti mai bine in pielea ta dupa.In cazul in care esti de aceeasi parere cu prietenul tau, poti face ceva schimbari, dar nu apela la infometare! Nu este o solutie reala si nu face decat sa dauneze.In plus,faptul ca nu-ti alimentezi organismul nu va face decat sa-i consume rezervele,pe care,pentru a le reface,vei fi nevoita sa mananci mai mult,lucru care va duce la ingrasare(efectul yoyo).Sa nu mai vorbim ca starea ta generala ar fi una foarte proasta; vei fi obosita, lipsita de vlaga, vor aparea dureri de stomac, de cap, etc.In plus, stomacul poate avea de suferit tot restul vietii in urma infometarii.Merita sa te autodistrugi din cauza unei simple pareri? Nu.
Poti slabi in mod sanatos, in cazul in care consideri ca e nevoie, nu e nevoie nici de diete, nici de infometare. Sfaturile mele(si nu numai)cu privire la acest subiect le gasesti aici: http://www.tpu.ro/......sau-macar/ succes si mare grija la deciziile pe care le iei, indiferent de natura lor.

3 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Inaintea prietenului cere sfatul unui medic!

| nika27 a răspuns:

Salut! In nici un caz nu trebuie sa faci foamete deoarece pot aparea probleme grave de sanatate si nici nu ajuta asta la nimic, fiindca cind o sa incepi din nou sa maninci se intorc kilogramele pierdute dublu sau chiar triplu.Eu as spune ca grautatea ta e normala pentru inaltimea ta! Iar prietenul tau daca mereu iti spune ca esti plinuta si ca trebuie sa slabesti inseamna ca nu tine la tine cu adevarat fiindca daca era invers el era sa te iubeasca asa cum esti fara sa iti impuna punctul lui de vedere referitor la greutatea ta.Nu iti fa griji de greutate, mai bine te-ai gindi la rece referitor la cine te inconjoara! Persoanele care tin la tine mereu te vor intelege si sustine asa cum esti pe cind cele care stau linga tine doar ca sa nu se plictiseasca te impun sa devii ceea ce nu esti!

| LizyLizy a răspuns (pentru nika27):

Multumesc mult pentru incurajare