| LiviuNmt1993 a întrebat:

Buna ziua, am si eu o problema, am avut-o si anul trecut pe timp de vara, cand dorm seara transpir foarte tare chiar si cu geamul deschis si ventilatorul in functiune, iarna nu am treaba, care ar fi cauza? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic si fa ti toate analizele de sange inclusiv glicemia, transpiratiile le ai de la fluctuatiile glicemiei daca cumva ai diabet, vei vedea după analize ce ai.

| sierra1 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"pe timp de vara cand dorm seara transpir ...care ar fi cauza"

de cald, că-i vară (cum a spus și clasicul nostu...) dar un astfel de răspuns e neinteresant deși singurul adevărat.

...sau poate o fi o anomalie in intrersecția cromozomului Y cu Q? Recomandăm analize, nu-i așa?

| Violleta2022 a răspuns:

Pai este foarte cald, asta este cauza. Toti patim asta vara!
Ventilatorul nu raceste aerul, doar ventileaza pe acelasi aer cald prin camera.
Normal ca vei continua sa transpiri, odata ce nu ai aer conditionat, ca sa se raceasca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O fi din cauza ca vara nu e ca iarna?

| sierra1 a răspuns:

Cum spunea un clasic: iarna nu-i ca vara (sau invers, nu contează), d-aia!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sierra1):

Exact asa a spus Băsescu clasicul in viață domnule, iarna nu i ca vara, adica in acea iarnă ningea mult era frig polei si lumea era ne multumita ca primaria capitalei nu deszăpezise strazile, era iarna lui 2010 cand a nins de prin noiembrie.

| Vântulalb a răspuns:

Uneori ventilatorul mai rau face. Mai bine inveleste-te doar cu un simplu cearsaf. Iar dusul sa nu fie prea cald.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mai putin rezistent la caldura

| Mopmop a răspuns:

Este un proces natural prin care organismul incearca sa "scape" de caldura si toxine.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! :) M-am documentat un pic și există riscul să fie vorba de o afecțiune medicală. :D

https://www.medlife.ro/......turne.html :)

Fă-ți o programare la medicul de familie și cel mai probabil îți va da trimitere către un medic primar dermatolog. :D Dacă crezi că problema ta este și una de natură psihologică și cauza acestor factori este declanșată de emotivitate sau situații stresante și teamă, te pot ajuta în alt sens. :) Răspuns câștigator? :)

| Constantin_Alexandru_1992 a răspuns:

E foarte bine sa transpiri, asta inseamna ca, corpul tau lucreaza, corpu nostru e ca o masinarie...