| kiatres56 a întrebat:

Buna,menstruatia mi-a venit pe data de 27 si acum am avut un fel de mucozitate lipicioasa maronie, e prima, data mi-e frica, este de la ovulatie?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ciclul tau menstrual actual a ajuns in ce de-a 15-a zi a sa, se poate aprecia ca acea mucozitate mai abundenta decat cea care exista in mod obisnuit, sa fie mucusul cervical fertil care este produs in preaima zilei de ovulatie. Atat culoarea cat si aspectul secretiei poate varia de la caz la caz, fiind in functie si de culoarea si cantitatea secretiei vaginala cu care se amesteca mucusul cervical in aceste zile. Cel mai probabil esti in ziua in care se elibereaza ovulul din ovar in uter, stare/situatie care va fi confirmata de pornirea menstruatiei peste 14 zile (in 25 August). Multa sanatate!

| kiatres56 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul meu menstrual tine mereu 30 de zile

| kiatres56 explică (pentru corbulalbrosu):

Stiu sigur ca primul simptom e mereu lipsa primei menstruatii

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 15 minute | kiatres56 explică (pentru corbulalbrosu):
,, Ciclul meu menstrual tine mereu 30 de zile''
In acest caz viitoarea menstruatie se va produce in data de :
27.07 + 30zile = 25 August data de pornire a viitoarei menstruatii
In aceasta situatie, scazand perioada luteala de 14zile, 25.08 - 14zile = 11 August : data care reprezinta ziua de ovulatie.
Mucusul cervical FERTIL este produs NUMAI/DOAR in perioada celor 5-6 zile fertile a fiecarui ciclu menstrual, care in acest caz particular al tau se suprapune peste intervalul cuprins intre zilele de 6 si 13 August. Incepand de maine sau poimaine cantitatea de secretii se va diminua cel mai probali intr-o foarte mare masura. Multa sanatate!

| OnuOnulică a răspuns:

Vezi aici: ...de-sarcina

| kiatres56 explică (pentru OnuOnulică):

Nu poate exista sarcina deoarece acum 2 luni am avut infectie vaginala si ne am oprit din actele sexuale si mi-a venit menstruatia pe 26 iunie si dupa asta am inceput tratamentul si mi-a intarziat o zi luna aceasta din cauza lui dar a venit pe 27

| kiatres56 explică:

Am o intrebare, ciclul menstrual a intarziat o singura zi este din cauza tratamentului nu?