| Idiotu a întrebat:

Buna ziua, am si eu o "problema" si am nevoie de un sfat relevant si pertinent.

Ideea este in felul urmator, am o frica de analize si de medici, nu stiu exact motivul pentu ca rational nu am o problema si stiu ca sunt niste simple analize si e logic sa nu-mi fie frica absolut deloc.

Totul bine si frumos pana imi pune ekg-ul pe mine sau nu stiu... orice fel de analiza. In momentu' ala simt cum inima imi pulseaza foarte repede si orice as incerca sa fac sa ma gandesc ca de fapt nu se intampla nimic sau sa respir adanc pentru a ma calma este absolut degeaba.

Daca imi verific eu pulsul acasa, etc, iese perfect, chiar duc o viata activa si fac sport, nu fumez, nu beau si nici macar atunci cand alerg 7 km sprint de exemplu nu-mi bate inima atat de repede ca atunci cand sunt la medic.

Am avut astazi medicina muncii si nu mi-a iesit deloc bine ekg-ul si m-au trimis la cardiologie pentru programare, acum o sa-mi fie si mai frica si nu stiu ce sa fac ca sa ma calmez, exista o pastila ceva care chiar sa functioneze si sa-mi dea o stare nonsalanta?

De fiecare data cand ma duc la medicina muncii imi face ekg-ul ala de mai multe ori ca iese prost din cauza emotiilor foarte mari si m-am saturat, vreau sa iau ceva care sa ma scape, pentru ca patesc asta de peste 7 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Va trebuii sa inveti sa te controlezi, fiindca de iei vreo pastila s-ar putea sa te interneze in spital, ca ekg-ul iese atunci "prea lenes" si nu-i nromal.
De la atata lucru nici macar copii mici nu se sperie, mai ales ca nu implica ace, durere sau orice alta interventie medicala.

| Floridori a răspuns:

Posibil sa suferi de latrofobie.
Fobiile nu au tratament specific, dar da, exista medicamente care sa te faca sa te simti mai relaxat, mai ales pentru a trece cu bine anumite teste medicale de care ai nevoie, in cazul in care nu exista alte afectiuni medicale care sa creeze aceste simptome.

Discuta cu un medic psihiatru.Da, nu iti plac medicii, dar pentru a avea acces la medicamentele respective, va trebui sa ajungi la psihiatru.

Numai bine!

| IarsiIar a răspuns:

Nu poti lua tu nimic. Nu stii ce-ti ajuta.
Dar cand mai mergi la control spune medicului ca ai emotii si rezultatele vor fi gresite. Va sti el cum sa procedeze.

| Idiotu explică (pentru IarsiIar):

Pai asta e ca nu stie cum sa procedeze...i-am spus clar ca in mod normal n-am absolut deloc probleme, doar la medic am...iar rezultatul a fost sa-mi faca programare la cardiologie.

| IarsiIar a răspuns (pentru Idiotu):

Si zici tu ca daca medicul nu stie, putem sti noi?