| LD_Leo_1995 a întrebat:

Cum scap de aceasta frica de moarte de frica de a mi se face rau mentionez de cand cu aceasta stare am inceput sa obosesc mai repede urc 2 trepte si imi iese inima din piept Am facut 2 ekg-uri pana acum..am o obsesie sa-mi verific mereu pulsul simt ca imi bate mai rpede inima si tot asa nu pot sa mai fac nimic ca inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psihiatru si ramai in tratament cativa ani. Ipohondria asta te poate omori

| J0B0MAT a răspuns:

Probabil ai atacuri de panică.Cel mai bine ar fi să mergi la un psiholog, psihiatru să îţi dea pastile pentru linişte.

| Yasmin875 a răspuns:

Nu te mai gândi la moarte.Toti murim la un moment dat.Traieste clipa.

| moshulica a răspuns:

Daca simti intr-adevar ca inima nu functioneaza normal, monitorizarea timp de 24 de ore cu un holter ekg ofera un raspuns foarte bun. Starea de oboseala poate veni insa si din alta parte, deci o vizita la medicul de familie pare necesara. Iar daca el va indica necesitatea consultarii unui psiholog, atunci s-o faceti!

| LD_Leo_1995 explică (pentru moshulica):

Totul a pornit de la o sperietura foarte mare.

| LD_Leo_1995 explică (pentru moshulica):

Am facut ekg..totul a pornit cand am fumat dintr-o tigare electronica si incepuse sa mi se face rau..palpitatii stari de lesin etc..citisem si ceva pe net ca ai putea muri si de atunci mi s-a pus capac...

| moshulica a răspuns (pentru LD_Leo_1995):

Subscriu la ce ti s-a mai spus: ai facut un atac de panica. Eu, dupa prima tigara, m-am simtit foarte rau, am vomitat groaznic. Apoi, mi-a trecut. Si tie ti-a trecut starea de rau fizic. Te-ai ales insa si cu o sperietura care inca nu a trecut complet dar e cazul sa treci incidentul la capitolul intamplari neplacute ale tineretii. E cert, nu vei muri in urmatorii 100 de ani din cauza acelei tigari! Deci, zambeste si povesteste si altora patania ta.

| LD_Leo_1995 explică (pentru moshulica):

Fizic da dar psihic e foarte greu sa depasesc momentul. orice durere simpla ma duce cu gandul in alta parte..de exemplu lucrez in Franta la parc de distractii si pur si simplu imi e frica sa ma dau in ceva. exemple de genul.

| moshulica a răspuns (pentru LD_Leo_1995):

Te inteleg mai bine decat crezi tu, am in familie pe cineva cu probleme similare. De foarte mare folos au fost intalniri periodice cu un psiholog. Nu te lua dupa cei ce-ti recomandau un tratament psihiatric, nici gand sa ai nevoie de asa ceva. Si ce daca ti-e frica sa te urci in nu stiu ce jucarie? Nu esti singurul. Poti trai 1000 de ani ca om normal si fara asta! Incet, incet vei realiza ca durerile mici vin, trec si tu esti tot ala!

| anor a răspuns:

Sanatatea nu tine de corp ci de vointa de luptator poti sa ai orice boala din lume daca ai vointa de a trece ceste ia vei trece cu vointa poti trai peste 100 de ani dar numai daca iti doresti mult ( sufletul nu s
este ceva transparent el te tine in viata) si apucate de sport obosestete pana la epuizare ia bicicleta si dai pana nu mai poti nu o sa ti se intample nimic! ba mai mult este bine ca iti bate inima tare nimeni nu a murit ca ii batea inima prea tare si cu cat te gandesti mai mult la moarte o sa devi o stafie trebuie sa ai pofta de viata uitate inprejur si trage aer in piept simte pamantul sub picioare si alearga ca disleratul pana nu mai poti vorbi din cauza rezpiratiei si iti garantez ca o sa te simti mai bine decat te-ai stit vreodata (inima nu are sa cedeze absolut niciodata nu are cum odata ce tu faci sport oamenii sportivi sunt cei mai sanatosi din punct de vedere cardiac eu nici-o data nu m-am gandit la asa ceva incearca sa nu te gandesti la nimic si trage aer in piept asta-i viata!

| LD_Leo_1995 explică (pentru anor):

Toate au pornit de la o tig electronica..citisem pe net ca e toxica dupa imi cazuse putin lichid pe piele si mi se pusese capac mi se facuse rau..palpitatii senzatie de lesin etc...deci e ceva psihic asa consider ca imediat am fost la spital si nici ei nu stiau cauza ca ekg iesise bine.

| moshulica a răspuns (pentru anor):

Sfaturile dv. sunt bune pentru un om cu trup perfect sanatos. Daca insa sufera de o boala care nu permite eforturi fizice foarte mari, atunci il indemnati sa faca lucruri ce-i pot grabi moartea. Ar trebui sa va abtineti sa dati sfaturi proaste. Daca mai cititi cate ceva din cand in cand stiti ca sunt numerosi sportivi de performanta carora inima le-a cedat in timpul competitiilor sau al antrenamentelor din cauza unor afectiuni cardiace nedepistate la timp.