| Hellboy96 a întrebat:

Bună ziua, as dori niște sfaturi pentru a scăpa de depresie, simt ca tot mai putina pofta am de viață.
Credeți ca reproșurile și batjocurile la adresa mea înrăutățesc situația? Dacă eu cred despre mine ca nu sunt destul de bun la ceva, nu arat destul de bine, înrăutățesc situația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| duhhhhhhhh a răspuns:

Salut. Nu prea exista sa "uiti de depresie si de probleme si sa incerci sa te bucuri de viata", fiindca e mult mai complicata problema pentru personele ca tine si ca mine.
Daca te demoralizeaza gandurile pe care le ai tu despre tine, cel mai probabil ca iti ingreunezi putin situatia (care deja e mai delicata din start din cauza depresiei).
Totusi, tine minte ca nu e niciodata capat de lume si ca mereu exista sanse de succes, atata timp cat iti doresti sa duci o viata mai buna.
nu cred ca exista vreun leac propriu-zis, ci doar schimbari pe care sa le implementezi in viata ta care sa te faca mai curios de ziua de maine. stiu, e usor de zis, dar greu de facut. Incepe cu pasi mici: gandeste-te daca e ceva care sa iti placa in mod deosebit. Daca da, dedica-te acestui lucru si depune efort si energie. Daca nu ai neaparat vreo pasiune, nu te opreste nimic din a incepe sa cauti! totul depinde de interesele tale.
Incearca sa iesi la o plimbare scurta, ca sa scapi de mediul in care esti tu cel mai confortabil si in care probabil te afunzi. Si asta poate fi greu, dar poate gasesti tu o cale: niste muzica in casti, o destinatie tip parculet semi-pustiu sau cafenea micuta. Ceva care sa fie destul de nou incat sa te impingi putin de la spate ca sa o faci, dar nu atat de incomod incat sa renunti din start.
Daca deja ai incercat sa faci chestii de genul si nu te-au prea ajutat, incercat sa vorbesti cu un profesionist, daca iti permite timpul si bugetul. Nu e nicio rusine in asta, uneori pur si simplu e mai greu sa ne dam singuri seama care gandire e cea mai buna si de ajutor. Avantaj: un psiholog ramane impartial si e mai usor sa te destainui cuiva care nu stie nimic altceva despre tine in afara de problema pe care i-o prezinti.
iti urez tot norocul din lume, si sa nu uiti ca se poate iesi din situatia asta, cu mult efort ce-i drept, dar e posibil!

| Hellboy96 explică:

Mulțumesc mult, răspunsul tau m-a pus pe gânduri...
Îți mulțumesc pentru timpul pe care l-ai "pierdut" scriind acest răspuns!

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Normal, de acolo si porneste tot, tu trebuie sa ai o parere buna despre tine, si daca nu ai, schimba lucrurile in asa fel incat sa ai.

| Andreeush a răspuns:

Da.
Ar trebui să nu mai asculți toate răutățile celor din jur.
Încearcă să faci o schimbare în viața ta. Înlătură tot ce îți face rău.
Fii mai optimist, mai încrezător în tine, eventual poți apela la un psiholog.

| Donsavas a răspuns:

Nu e nevoie sa ti raspunda cineva, tu stii mai bine ce simti. Ai nevoie de un psihoterapeut pentru a descoperi cauzele si a le inlatura.

| Ineys a răspuns:

Da.

De ce crezi ca nu esti suficient de bun la ceva?
Nu progresezi in domeniul ala? Intampini dificultati? E cineva mai bun decat tine care iti rade in fata?

Ignora aceste persoane. Concentreaza-te pe tine insuti si pe ce ai de facut.

Daca ai probleme cu increderea de sine un psiholog te-ar putea ajuta. Nu doar cu asta ci si cu depresia.

Incearca sa gandesti pozitiv, ignora dupa cum am zis, gurile rele si fa ceva ce iti place, sau gaseste un nou hobby care sa te tina ocupat, sa uiti de depresie.

Ai putea sa incerci sa inveti sa canti la un instrument muzical. Alunga problemele de acest gen si daca reusesti sa devii bunicel iti va creste si increderea in sine si vei fi vazut mai bine in societate, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,ar trebui să scapi de rutină, pentru că asta amplifică depresia.Ar trebui să ieşi afară,oriunde ( într-un parc de distracţii,în India, diferite ţări exotice, etc.)Ar trebui să încerci să uiţi de depresie, pentru că viaţa e frumoasă. Ştii, ...de cele mai multe ori noi înşine ne facem viaţa complicată când de fapt totul este minunat.Doar trebuie să trăieşti cu speranţa într-un mâine mai bun şi nu-ţi pierde raţiune şi gândirea logică.Ar trebui să călătoreşti mai mult, astfel vei uita de rutina de acasă. Trebuie să uiţi de toate neplăcerile vieţii şi să trăieşti frumos, cum zice Delia.Ia-ţi un căţeluş sau un animal care îţi place, afecţiunea lui te va ajuta mult.Succes! happy

| Hellboy96 explică (pentru anonim_4396):

Boss, am 14 ani și maica-mea nu mă lasă să îmi iau un caine, deși mi-as dori enorm.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hellboy96):

Vorbeşte cu maică-ta despre ce ţi se întâmplă, cu siguranţă de va ajuta.Boss

| unvecin a răspuns:

Informează-te.
Caută zilnic să faci ceva util.
Fă-ți prieteni.

Recomand de citit: https://www.viatasisanatate.ro/puterea-speranei

| Rd79 a răspuns (pentru unvecin):

Imi plac recomandarile de genul "Fă-ți prieteni.". Cam cum ar putea cineva sa faca asta?

| unvecin a răspuns (pentru Rd79):

Ajutând pe cei din jur, dăruind, folosindu-și talentele. Poți să-ți faci foarte ușor prieten un copil din vecini, de exemplu, dacă pui câteva minute să schimbi vorbe cu el, să-l pui să-ți deseneze ceva, să-i dai o bomboană, doar să simtă că îl bagi în seamă.

Ideea e să găsești oameni cu care să comunici. Să nu te retragi în camera ta ca într-o celulă, să nu ridici ziduri de netrecut pentru cei din jur, să lași uși deschise prin care un om să poată să-ți fie aproape și să ai și tu un interes activ pentru a găsi oameni cu care să poți colabora bine.

| VreauSaFiuMilitar a răspuns:

Starea de depresie ti-a fost data de un psihiatru, psiholog? Fara ca acestia sa-ti spuna daca esti depresiv, n-ai de unde sa stii. Simptomele tale pot ascunde alte boli psihice, dar sa presupunem ca ai depresie. Poti sa faci cat mai mult sport, sa faci ceea ce-ti place, ce te face sa te simti bine, sa vorbesti cu prietenii si sa mergi la psiholog care te-ar ajuta mai mult decat toti, si niste pastile pe care le iei de la psihiatru. Desigur, daca tu nu esti destul de pozitiv si ai astfel de ganduri iti faci rau.

| Rautu_Robert_1989 a răspuns:

Salut, nu am de unde sa stiu prin ce treci dar iti pot recomanda niste lucruri.
1- cauta-ti ceva de facut. spre exemplu te-ai putea apuca de un sport sau ai putea sa te apuci de desenat/muzica sau orice altceva iti ocupa mintea
2- daca ai gasit ceva de facut care iti place, nu o sa mai ai o parere proasta despre tine deoarece vei incerca mereu sa-ti depasesti limitele in acel lucru._
3- iesi afara si nu mai baag de seama ce zic altii deoarece ei nu au alteceva de facut decat sa se ia de tine.
4- daca ti se permite poti sa-ti iei un animal de companie. nu trenuie sa fie cine stie ce mare animal. daca stai la curte iti recomand un labrador/husky siberian. aceste rase mereu vor arata loialitate si afectiune stapanului.
Sper ca te-am ajutat. Sper sa reusesti sa treci peste.