| liliana26 a întrebat:

As dori sa imi raspundeti daca e ceva tratament pentru ganglioni la copii.Mentionez ca i-am facut analize la sange, si au iesit bune, dar ganglionul tot acolo e, cand mai mic, cand mai mare.
Baiatul meu are aproape 7 anisori. Va multumesc frumos.Liliana

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0vidius a răspuns:

Are o infectie in apropiere, un abces, un proces inflamator ce se descarca(manifesta) la anumite perioade de tim***ca nu face temperatura daca nu il doare atunci poate nu are o semnificatie medicala caci la 7 ani ganglionii trebuie sa lucreze mai intensiv pentru formarea imunitatii specifice. marirea asta inseamna ca a gasit un antigen iar sistemul imun se pune in functiune ca sa il neutralizeze.

4 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Despre ce ganglion vorbesti? Unde se afla? Ganglionii se maresc din cauza unui proces inflamator in apropiere, deci nu se trateaza un ganglion marit, ci cauza care determina inflamatia. P.S.: inflamatia poate fi si virala sau de alta natura, deci analizele de sange pot iesi bine ( fals pozitive )

| mona a răspuns:

Si copilu meu are ceva de genu asta,undeva intr o parte a gatului dar il are de mic,nu i mare dar nici nu dispare, cineva mi-a zis ca nu-i nici o problema pentru asta[si tatal copilului are si bunicus o], poate nu vorbesc de aceiasi problema ca al copilului tau si ma fac de rahat...pa

| Lilia_1576 a răspuns:

Draga Liliana ce iti pot eu spune este ca David al meu are la fel ganglioni pe gat, am fost la multi medici, iar toti mi-au spus ca nu e nimic grav, ca unii copii asa au, ca acesti ganglioni sunt o arma de lupta a organismului impotriva infectiilor, sfatul meu e sa nu iti faci griji si sa dea Domnul sa nu ai probleme cu puiul tau. mai intreba de medici sa vezi ce zic mai multi. :*

| Lilia_1576 a răspuns:

Si daca tot are 10 anisori e mare poti sa-l masez iseara cu spirt. f incet nu cu putere:* asa mi-a zis doctora de la neorologie