| irina64 a întrebat:

As dori un raspuns la urmatoarea intrebare:
De aproximativ un an a inceput sa ma doara sanul stang, in jurul mamelonului, si chiar mamelonul. Este o durere intepatoare, ca si cum m-ar strange o gheara. Nu se simte nimic mai tare, sau cel putin eu nu simt nimic...
Poate sa anunte cancer la san? Sau este doar o durere din cauza menopauzei?
As dori raspunsuri cat mai concludente si in special, as dori, daca se poate un raspuns de la doamna Brigaela.
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul la san nu prea doare in primele stadii, asa ca poate fi mai degraba un semn de dezechilibru hormonal. daca te gandesti la menopauza, inseamna ac ai peste 40 de ani, deci ai facut in acest an cel putin o ecogrefie mamara. Este important sa ne spui si rezultatul ei.

| irina64 explică (pentru Brigaela):

Nu am facut o ecografie mamara anul acesta... Am peste 40 de ani. Multumesc mult pentru raspuns!

| Brigaela a răspuns (pentru irina64):

Atunci ai nevoie de o ecografie mamara in cel mai scurt timp si de consultatie ginecologica. Sanul sufera in preajma menopauzei, dar nu trebuie uitat ca si cancerul mamar are legatura cu dezechilibrele hormonale. De aceea, nu mai lasa sa treaca nici un an fara macar o ecografie mamara.

| fabiola a răspuns:

Spala cu musetel si aplica unguent de galbenele seara! Este importanta si o ecografie daca nu mai ai un ciclu regulat sau deloc!