| TreiSurori a întrebat:

As vrea si eu sa stiu (in afara de psiholog) ce as putea face sa trec peste `paranoia` mea.
In sensul, am stat foarte multa vreme in casa..ieseam rar (dupa liceu) si de atunci ma simt bine in casa..doar gandul ca trebuie sa merg pana la magazin ..incep sa tremur, am greata, am frisoane etc...
Voua vi s`a intamplt? (mie mi se intampla mai mereu..de cand am terminat liceul)
Fara misto`uri va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smartyx a răspuns:

Buna, Incepe sa faci iesiri scurte si dese. Incearca sa asculti muzica atunci cand iesi sa te mai destinzi un pic. Pentru inceput o sa vezi ca merge. Dar fa toate astea atunci cand e soare afara pentru ca soarele iti da o stare de euforie si o sa te simti mult mai bine daca iesi cand e soarele sus pe cer.

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu baga in seama pe cei din jur. Cum a zis si smarty, muzica ajuta. Si eu am cam avut probleme de genul asta dar mai mereu am reusit sa ma detasez de cele din jur intr-o masura suficient de mare cit sa nu ma afecteze agorafobia prea mult. Legat de soare nu as subscrie, eu chiar si la virsta asta (33) la care nu mai am probleme de relationare deosebite cu cei din jur inca iubesc zilele cu nori si o adiere racoroasa de vint.

Bine, chestia e ca trebuie' sa inghit si soarele ca trebuie plimbata fiica-mea la soare pe motiv de vitamina D, imunitate si alte alea, dar nah...

P.S. Chiar daca nu ai neaparat nevoi financiare, un job care sa te bage intr-un colectiv probabil ca te-ar ajuta.

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Ies,uneori chiar ies cu o prietena ..si ma cam scoate zi de zi...dar mai mult de 10-20 de minute nu pot sta afara pentru ca imi vine rau..imi vine sa vomit si ametesc :/. Nu ma mai simt in largul meu nicaieri...decat in casa. Deci de job nu se pune problema..am incercat si voluntariat dar degeaba.pic in 10 minute.
Ma gandeam totusi la medicamente. poate m`ar ajuta.dar nu stiu.
Multumesc oricum.o sa incerc cu muzica etc.
Acuma de ex trebuie sa merg la magazin si ma apuca durerea de stomac..imi tremura picioarele si imi vine sa vomit :/

| KodrutZ a răspuns (pentru TreiSurori):

Antidepresivele si alte porcarii de genul asta sint cele mai nenorocite medicamente. Poti incerca cu ceva ceaiuri daca nu ai incercat inca + mare atentie la alimentatie. Cam care e dieta ta zilnica/saptaminala? Cunosc cazuri unde dieta e una dintre cauzele principale ale starilor depresive. Nu din auzite, ci fix printre rude. Un psiholog ai vazut? Incearca sa ne detaliezi cit mai multe despre situatia asta. Cind a pornit, de la ce, cind se manifesta mai tare si cind nu?
P.S. Eu personal sufar de claustrofobie, agorafobie si nici de dragul oamenilor din jur nu pot spune ca ma perpelesc, insa le tin pe toate sub control. Totul pleaca de la atitudinea ta fata de starile astea si de la anticipatia fata de ele atunci cind esti intr-o situatie in care stii ca ar trebui sa se manifeste.

| TreiSurori explică (pentru KodrutZ):

Ti-am spus pe privat absolut tot... sper ca o sa fiu bine sad
Multumesc de raspunsuri.

| diaac a răspuns:

Ce descrii tu nu este paranoia. Ar putea fi o agorafobie sau o anxietate sociala sau ceva de acest gen. Mie mi se pare ca de la bun inceput discreditezi o posibila solutie - un psiholog chiar te poate ajuta mai bine decat oricine iti scrie cateva randuri pe un site. Daca nu vrei cu psiholog (desi eu asta ti-as recomanda), poti incerca la un psihiatru. Sau ai putea incepe si la doctorul de familie, pentru ca oricat de teama ti-ar fi, tu deja ai inclusiv niste simptome fizice pe langa cele psihologice. Nici nu dai multe detalii despre situatia ta, oricum, eu asta iti recomand - mergi la un specialist. Altfel, sigur, poti sa faci pasi mici spre a iesi mai des din casa, incet-incet, dar fara un ajutor specializat probabil iti va fi mult mai dificil.

| Jolenne a răspuns:

Te-ai gândit că poate este un început de depresie? Oamenii care suferă de depresie au și stări de paranoia, tristețe, etc.
Încearcă să ieși, pentru că stând în casă îți vei face mai mult rău. Nu este bine să te izolezi.
Am trecut prin asta, dar treceam și printr-o perioadă grea, probabil de aici și paranoia, izolarea.
Totul se vindecă. Dacă ai un animal de casă scoate-l la plimbare, gândește-te că el te poate apăra.
Și există și medicamente din câte am înțeles, pentru stările de anxietate, totuși nu recomand medicamentele.
Încearcă tratamentul natural! Învinge-ți "frica"! happy Succes!

| p3dro5 a răspuns:

Incearca sa socializezi dar nu pe net, fa plimbari, fa un sport ex. :alergare, fitness, ca altfel ai sa te ichistezi in casa, te '''salbaticesti'' stand numai in casa, parca ai fi pensionara.de asta ai si simptoamele astea pentru. ca nu faci miscare.