| Gaby405 a întrebat:

Aseara am petrecut la un local din Bucuresti si am cam stat cu urechea fix in boxe. Cand am plecat de acolo am sesizat ca am inveput sa aud infundat. M-am culcat crezand ca-mi va trece, dar n-a fost asa. Cumva mi s-a fisurat timpanul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Shriti a răspuns:

Simptomele fisurii de timpan:
- durere la ureche, care radiaza spre ochi/maxilar
-senzatie de ureche infundata, uneori pot aparea tiuituri, pocnituri
-senzatie de surzeala ( medie sau totala)
Daca ai cel putin 2 dintre aceste simptome, fa neaparat o programare la ORL. Daca chiar si s-a constatat ca ai o fisura, in functie de gravitatea problemei, se va impune tratament la domiciliu, sau in cel mai rau caz operatie chirurgicala.

Cu toate astea, nu uita, poate ca nu e cazul tau! Poate va trece de la sine, dar nu iti recomand sa stai si sa astepti. Daca pina maine dimineata nu trece, ar trebui sa te duci la medic. Cu sanatatea nu.i e joaca, mai ales cu timpanul, care e foarte sensibil si de asemenea joaca un rol important in viata cotidiana.

Iar pe viitor, fii bun si nu mai sta cu urechea in boxa, ca doar nu e pe viata si pe moarte!

happy happy happyhee hee

4 răspunsuri:
| Shriti a răspuns:

Auzi draguta da poate imi dai funda?hee hee

| Gaby405 explică (pentru Shriti):

Eram pe mobil când am postat asta si nu imi aparea sa dau funda happy (scuze apropo)

| Shriti a răspuns:

Nu-i nimic dragawinking

| dusmanul86 a răspuns:

Eu patesc asa de fiecare data cand ma duc in club, de obicei imi tiuie urechile pana pe la 5 seara dar pana a doua zi sunt ok