| anonim_4396 a întrebat:

Salut,acum câteva zile m-am culcat cu muzica pornita și căștile in urechi,si după ce m-am trezit m-a durut urechea și m-a doare și acum cred ca am pățit ceva la timpan,am șanse sa am timpanul spart sau fisurat?, sa m-a duc la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Problema nu este la timpan, ci la urechea propriu zisa. Urechea te doare de la casti.
Timpanul se afectează doar dacă volumul este prea mare, si doar la lovituri mai puternice (de la palmă, minge).
Renunță la căști si te vei face bine in 2 zile.

| Alindinu472 a răspuns (pentru anonimg):

Eu cred ca mi-a intrat casca mai mult in ureche și mi-a lovit timpanul

| anonimg a răspuns (pentru Alindinu472):

Si eu am casti in ear; dar ele nu au cum să ajungă până la timpan.
Este recomandat să mergi la un control la medicul de familie. O sa vezi ca am dreptate.
Este durerea fizică a urechii cauzată de fortarea căștilor.

3 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Daca avea spart timpanul nu mai puteai de durere, posibil ca te doare datorita supraglomerari acetuia.Pentru linistea ta poti sa mergi la un medic pentru ati realiza o audiometrie