| sunny77 a întrebat:

AJUTOR URGENT! De vreo 2 zile sunt racit,in prima zi m-a usturat gatul foarte tare,iar de ieri am nasul infundat, se desfunda dupa ce ii pun picaturi.Eu am deviatie de sept pe partea dreapta si am avut fisura de timpan acum vreo doua luni.De ieri am sesizat ca atunci cand inghit aud o pocnitura in urechea trepta(cea la care am avut timpanul fisurat si s-a refacut atunci). Poate fii vorba din nou de o fisura de timpan,sau e ceva obisnuit si nu ar trebui sa ma stresez, ca trece de la sine si e de la raceala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Dupa cum trebuie sa știi, fisura de timpan tinde a recidiva (a se face din nou) cu destulă ușurință. Aceasta fisura de provoacă de cele mai multe ori din cauza unei otite medie acuta sau cronica pentru a expulza secrețiile purulente.

Din ce deduc eu, acea pocnitura pe care o auzi, poate fii acele secreții care sau uscat, și provoacă crepitații. In plus, ținând cont ca ai deviație de sept, acest lucru favorizează infecțiile, deci ar putea fi o recidivare la ce ai avut înainte.

Concluzie:

Răceala de acum + deviație de sept + antecedente de fisura timpanica = o posibila recidivare. Ar fii destul de indicat sa consulți medicul din nou. Multa bafta!

| sunny77 explică (pentru AlexRv):

Multumesc frumos pentru raspuns! Maine o sa merg la doctor sa vad ce zice.

2 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Având în vedere aceste antecedente medicale, trebuie să fii reexaminat de medic la ORL.