| Onisim13 a întrebat:

Ce tratament de acasa imi recomandati pentru o luxatie la incheietura stanga de la mana.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pana ajunge la medic, imobilizeaza sau sustine articulatia cu o fasa elastica, avand grija sa nu strangi prea tare. De asemenea, aplica pe zona afectata comprese reci sau chiar gheata aproximativ 15-20 de minute, dar sub nicio forma nu masezi locul cu probleme.
Oricum, chiar daca nu pare a fi ceva grav, iti recomand sa te prezinti la medic in cel mai scurt timp
Te pup!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să o pui în repauz, bandaj local rece, un calmant slab daca este durere, in caz contrar nu iei nimic.
Dacă în 24-48 de ore starea de înrăutățește, te rog să mergi la camera de gardă pentru consult de specialitate și tratament.
Sănătate!
Pa, pa.

| GigiMenta a răspuns:

Gheata. Dar mai bine te-ai duce la un doctor ca un ghips nu strica happy