| xXteLOVEscXx a întrebat:

8 luni fara gust si miros si 4 luni gustul/mirosul alterat de la infectarea cu covid! Mai este cineva la fel? Mentionez ca in tot timpul asta am incercat sa-mi cresc imunitatea prin vitamine B/C + tratament cu mirosirea de arome. Dar in zadar, nici pana in ziua de astazi nu mi-a revenit gustul si mirosul, ci il simt alterat ( un gust foarte naspa, de voma). M-am dus si la doctor de 5 ori, si nici lui nu-i vine a crede asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Atata timp fara miros si fara gust? Ai alte probleme. Mergi la medic.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Am un prieten care acum e in carantina, Covid-pozitive, simptome cam din parti, insa a cam ramas fara miros. Zice ca gust inca are, deci e de bine. O prietena care a avut prin 2020 in toamna Covid cica a durat vreo 4-5 luni sa ii revina gustul, si partial. De atunci si-a revenit complet, totusi.

| relian a răspuns:

Sijt unia care dupa 1 an lea revenit simturile astea, deci depinde de fiecare.La unia le revin mai repede,la altii foarte greu,mai ales mirosu.
Nu te poate ajuta nimeni,nu stie nimeni nimic,nu am citit mai mult,ma refer sa vad daca sunt cazuri care sa fi depasit un an. Poate o sa mai apara comentarii mai tarziu.
Nu are nici o legatura ce spui tu cu simturile astea,sa maresti tu imunitatea,sa o maresti cum? Pai tu crezi ca organismul face ce spui tu?
Organismul face ce stie el ca e bine pentru functionarea normala si buna.
Vitamine si miros de arome apa de ploaie.
La boala asta ceva ataca sensorii astia de gust si miros,eu asa am spus este ceva in sistemul digestiv,de la nas pana la stomac,intestine.

Senzorii astia de miros si gust sunt la suprafata, nu-s bagati in tesuturi, e naspa ca nimeni nu maistudiaza nimic, toti executa doara ce spun politicienii.

Aud pe multi "cresc imunitatea "pai cei faci frate faci sport, ridici greutati sa se umfle sistemul ala sau ce anume?
Anticorpii aia cum vin din fabrica asa sunt, asta indiferent ce vrei tu sa faci.
Altii spun ca cresc numarul de anticorpi.Pfff ce idei mai unia.Anticorpii trebuie sa se gaseasca in organism intr-un numar anume,daca is prea multi sau prea putini nu e bine deloc.
Ma refer cand esti sanatos.
Deci ce anume imunitate sa cresti? Organismul limiteaza la un nr X anticorpii pentru ca restul in fluxul sangvin si limfatic sa se desfasoare normal.
In sistemele astea nu circula doara anticorpii, sistemul limfatic si sangvin este de fapt autostrada pe care se transporta mancarea, oxigenul, deci ce este nevoie in functionarea organismului.

Daca tu sa zic cresti nr de anticorpi, de fapt incurci circulatia in sistem, incurci pe aia ce aduc marfa si trebuie so duca la celule.Este exact ca si traficul pe autostrada,daca nu-s accidente daca sunt masini putine toti mers zbarna,daca cresti f mult nr de masini gata te misti f greu.
Deci nimeni nu isi creste nimic,o poti face prin introducerea in organism de substante chimice care sa faca organismul,sa il pacaleasca si sa produca mai multi anticorpi,dar nu este bine pentru ce am spus mai sus.

Sistemu asta de aparare stie ce sa faca, nu trebuie sa ii spui tu nimic.
Acum ca nu ai inca gust si miros este pentru ca ceva tia atacat papilele gustative, lea distrus probabil, dar se refac, asa am citit, poate la tine se refac mai greu.
Mirosul cred ca e la fel.Si eu am avut si la fel gust miros nu mai era,dar dupa mia revinit intai gustul,apoi mirosul,dar inca nu miros la distanta lunga,adica ca inainte de boala.
Mai sunt zile cand miros si la distanta,apoi iar se atenuiaza,asta e,isi revin aceste simturi dar mai greu se pare.

Scuze ca am scris mult,dar multi nu stiu despre ce este vorba,multi cred ca inca baoal ataca gustu si mirosu, dar nu mai e, s-a dus, doara ca a facut pagube ce se pare se repara ceva mai greu.
Sper sa iti revii pana la urma, nu mai cheltui bani si timp pe la doctori ca nu rezlvi nimic, Numa bine.

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că există vreo soluție, părerea mea bine că ești sănătos și ai trecut peste.

| xXteLOVEscXx explică (pentru Frank51):

Bine sanatos? Frate nu am mai simtit gustul mancarii de 8 luni de zile, am slabit 10kg, si tu-mi spui ca-s bine sanatos? Mai bine imi rupeam o mana decat sa-mi pierd gustul si mirosul.

| Frank51 a răspuns (pentru xXteLOVEscXx):

Ai slăbit din alte cauze.

| NLS a răspuns:

Fa niste controale specifice la stomac, ficat...
Exista sanse sa fie acolo problema (cauzata de virus sau nu).

| Lukasssz a răspuns:

Asta e frate, obisnuieste-te pentru ca asa vei fi nevoit sa traiesti!

| mi25 a răspuns:

Incearca Milgamma 100+100. Un drajeu pe zi.

| PogChamp a răspuns:

Din pacate pentru anosmie nu s-au facut mari progrese in recuperare decat terapie cu arome, cat sa reinveti mirosurile.
Probabil o sa-ti mai ia cateva luni bune sa-ti revii, avand in vedere ca poti sa simti miros acum, majoritatea isi revin dupa o luna dar tu esti caz exceptional.