| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cei care ati avut covid, dupa cat timp a revenit gustul si mirosul? Ms

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Am colegi care au fost vaccinați și le-a revenit mirosul într-o săptămână maxim. Am cunoștințe nevaccinate care nici după 3 luni nu le-a revenit. Deci depinde de caz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu infectat in martie, iar acum suntem în noiembrie. Nici după atâta timp mirosul nu mai este ca înainte. Trebuie sa ma obișnuiesc cu anumite mirosuri, esențe, luat treptat de la zero. Spre ex mirosul de țigară a revenit după 6 luni deoarece numai atunci m-am apucat din nou de fumat vrând să pot simtii din nou mirosul de țigară. După ce m-am infectat nu am mai pus gura pe țigară, apoi când mai fuma cineva pe lângă mine era un chin. Nu ai idee cum simțeam țigara. Acum a revenit, însă simt normal numai țigările pe care le-am fumat eu. Alte feluri de țigări tot rău le simt... La fel și alte mirosuri, prăjeli, ceapa, fumul de la grătar sau gazele arse de la mașini îmi miros altfel. Nu știu cum sa descriu, dar este neplăcut. Nu mai este deloc ca înainte. Cu gustul nu am probleme. Repede te infectezi dar greu te vindeci.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo, o cunoștiință de a mea ulterior infectată cu covid și fără miros și gust de 1 an. Adică, nu i-a mai revenit deloc. Eu sa zic merci.

| cosmogirl a răspuns:

O saptamana

| alecsboassa a răspuns:

Eu am avut covid si nu am avut gust si miros timp de 10 zile