| anonim_4396 a întrebat:

Cer seriozitate.

Vroiam sa va spun ca de ceva timp, lenjeria mea intima este umeda si are un miros neplacut.tin sa mentionez ca mie inca nu mi-a venit ciclul.

Voiam sa stiu daca are legatura cu menstruatia.
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mina! Ce virstă ai? Si in al doilea rînd, de ce nu mergi la medic? Doar ginecologul i ti poate spune exat ce ai, si i ti va da tratamentul potrivit. Sanatate multă, dar de cit timp te confrunti cu problema aceasta?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Scurgerea vaginală alb-gălbuie" despre care spui este secreţia vaginală NORMALĂ şi o vei avea până la menopauză ( întreruperea fiziologică a ciclurilor menstruale ).

Doar că, aspectul secreţiei vaginale normale DIFERĂ în funcţie de perioada de fertilitate în care te afli.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.mamicamea.ro/sanatate-femei/secretia-vaginala-normala.html

Dacă acea scurgere/secreţie NU are miros urât/deranjant şi NU este însoţită de mâncărimi sau usturimi, şi dacă are o culoare albă/transparentă ( eventual puţin spre roz ) atunci NU ai de ce să te îngrijorezi.

În privinţa menstrei, TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acea scurgere zilnica din vagin este de natura fiziologica si pe deplin normala deoarece vaginul se autocurata cu ajutorul acelui lichid. Daca ai observat ca s-a marit cantitativ scurgerea acest lucru ar putea sa te avertizeze ca in curand ai putea trece in randul femeilor odata cu aparitia menstruatiei. In situatia actuala a trebui sa fii pregatita sa ai cu tine in geanta de scoala 2-3 absorbante pentru orice eventualitate.Cat despre umezitul chiloteilor ar fi indicat sa iti schimbi chiloteii de mai multe ori pe zi (2-3 ori) si de asemenea sa iti speli zona intima mai des decat ai facut-o pana in prezent pentru a elimina orice posibilitate ca germenii existenti in acea scurgere sa-ti produca vreo infectie.Ar fi indicat de asemenea sa discuti fara rusine cu mama ta aceasta problema. Multa sanatatea

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Acea scurgere vaginala, nu este fiziologica daca are un miros neplacut!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiziologic = caracteristic pentru funcțiile organismului viu (animal sau vegetal). Pentru cultura ta generala care se pare ca este extrem de precara acea scurgere vaginala este de natura FIZIOLOGICA si se produce indiferent daca mucsul vaginal este steril/curat sau septic/infectat. Ar fi indicat sa pui mana pe carte pentru a te informa inainte de a comenta prosteste/aiurea.

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mi se pare mie, sau de la o vreme au aparut foarte multi utilizatori din categoria celor cu pareri ferme si priceputi la toate mai ceva ca plumbuitul de la Targoviste? Poate e un cuib pe undeva happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SkyPilot):

Doresti o lectura buna?

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

De ce nu?

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Super! Nu pot sa nu ii dau dreptate. Ca sa mergi inapoi, mergi inainte happy Doar se stie ca toate drumurile duc la Roma happy
Persoana asta pretinde ca ar fi studiat medicina. Celebra Spiru Haret are si facultate de medicina?

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iar despre limbajul folosit ma abtin de la orice comentariu. Curat universitar! big grin

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu vreau sa-ti raspund cu o prostie dar ma voi interesa. Doamna sau d-ra este de o imbecilitate dezarmanta. Asta din pacate depaseste imaginatia.

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu e nevoie de un raspuns, e o intrebare retorica. Mie imi e clar ca habar nu are ce vorbeste din ceea ce mi-a raspuns la aceasta intrebare. Am stricat degeaba un comentariu, ca oricum nu intelege ce am comentat la ce a raspuns ea.
Daca nu minte ca a studiat cativa ani de medicina, nu ma mira ca populatia Romaniei scade atat de rapid.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Ca sa intelegi, himenul este prins de peretii mucoasei vaginale.
Este ca o panza de paianjen, daca puteti sa vi-l imaginati.
Ei bine, fiecare femeie este in felul sau.
Vorbesc de cazuri vazute strict de mine: am vazut virgine al carei himen era destul de mic dar am putut face o recoltare foarte usor, dar mi s-a intamplat sa nu pot face un tuseu vaginal unei persoane de 40 de ani fiind de asemenea, virgina.
Mai sus am sugerat copilei sa se duca la farmacie sa incerce cu niste ovule pentru ca, din moment ce a scris aici, nu avea de gand sa-i spuna mamei sau sa se prezinte la ginecolog.
Toate cele bune!

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am comentat raspunsul tau original, am spus doar ca unele virgine nu au loc pentru ovul. Si daca tot ar fi sa comentez, ca medic ar trebui sa nu recomanzi nimanui sa se trateze singur/a mai ales cand e vorba de ceva atat de sensibil.
Stiu destul de bine ce este acolo jos, desi nu sunt medic, am vazut destule la viata mea. E adevarat ca virgina de 40 de anisori nu am vazut.
O noapte buna si tie!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SkyPilot):

Am accesat sa vad ce discipline se studiaza la celebra Universitate Spiru Haret.NU se face medicina deci omenirea a scapat de un nou Dr.Ciomu.Insa universitatea se mandreste cu absolventii celebri cum ar fi :Andreea Balan, Andra, Andreea Raicu, Lili Sandu sau Alin Moldoveanu.http://www.spiruharet.ro/facultate.html

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Interesant, am citit candva despre Dr. Ciomu, se pare ca preda la C. Davila si este foarte apreciat de studenti. Poate a avut un moment temporar de ratacire. Mi s-a intamplat si mie sa fac lucruri cretine si dupa asta sa ma intreb unde mi-a fost capul.
Iarta-mi ignoranta, dar despre multi de pe lista ta nu am auzit vreodata. Dupa cum nu am auzit nici aici in Canada si nici in Seattle sau Portland, OR despre celebrul Mr. Pink si zeama lui minune. Cultura mea generala se opreste undeva pe la Gina Pistol, nu stiu cum arata dar la asa un nume de nenea Iancu nu puteam sa o pierd happy

| corbulalbrosu a răspuns (pentru SkyPilot):

Toate acele "personalitati" lucreaza prin showbizz-ul romanesc si sunt niste "celebritati" de mucava care in momentul in care sunt prezentate la TV ca "celebra cantareata" sau "artista" imi vine sa ma arunc de la etaj sau sa arunc televiziorul")).

| SkyPilot a răspuns:

Ar trebui sa discuti astfel de lucruri in primul rand cu mama ta. Sunt lucruri normale prin care ea a trecut si te poate sfatui. Mama ta ar trebui sa iti fie cel mai bun prieten.
Ar putea fi vorba de secretia ta vaginala normala, dar la fetele de varsta ta aceasta in general nu are miros. Mirosul neplacut poate indica si o infectie, mai ales daca ai si mancarimi, cel mai probabil o candidoza. Asa ceva se face destul de usor fie de la excesul de antibiotic, fie de la o igiena mai putin decat perfecta. Ar fi mai indicat sa mergi la ginecolog care iti va lua un esantion si il va trimite la analize. Poti merge si direct la farmacie, dar nu e o idee buna sa te diagnostichezi singura, mai ales ca poti sa nu ai de fapt nimic si, fiind virgina, s-ar putea sa nu ai unde introduce ovulele.
Daca e vorba de secretia vaginala normala, poti avea si menstruatia in orice moment. Fii pregatita cu 2-3 absorbante si cu produse de igiena care iti plac tie. Unele fete au scurgeri serioase insa in cele mai multe cazuri un absorbant te tine 4-6 ore.

| anonim_4396 explică (pentru SkyPilot):

Dupa atatia ani de medicina, in sfarsit aflu ca daca esti virgina, nu ai unde sa introduci ovulele!
Deci canalul vaginal nu exista daca esti virgina! Uau!

| SkyPilot a răspuns (pentru anonim_4396):

In activitatea mea de "ornitolog" amator m-am impiedicat de cateva ori de un detaliu minor numit himen. Nu stiu daca acesta si-a facut loc in manualul de Anatomie dupa care ai studiat tu sau daca atunci cand s-a predat lectia respectiva tu numarai buburuzele din Gradina Botanica, visai cu ochii holbati la poarta de pe strada Gheorghe Marinescu a Palatului Cotroceni ca esti Presedintele Romaniei sau erai la o bere cu colegii la restaurantul Opera sau la Stadion (presupun ca nu mergeati la birtul de langa Podul Cotroceni sau la Terasa Facultatii :) ) Sau poate l-ai ignorat complet, el "nefiind prin lipsa" :D Daca ai fi incercat sa treci dincolo de reproducerea mecanica a lectiei respective, ai fi constatat ca uneori acel detaliu anatomic are o deschidere foarte mica sau chiar nu o are de loc. Chiar ieri am discutat cu cineva care aparent este in situatia respectiva:
http://www.tpu.ro/......ma-lupt-cu
Daca ai rabdare sa citesti toata polologhia, se pare ca unul din eminentii tai colegi specializati in ginecologie nu a reusit sa ii recolteze fetei secretia pe acolo pe unde vrei tu sa introduci ovulul.
In ce priveste canalul vaginal, am un mare interes in el;) dar trebuie sa recunosc faptul ca experienta mea este una practica, limitata la anumite aspecte ale fiziologiei.
Poate ne spui si noua in ce zona practici. Ma gandesc sa imi tin familia departe de acel loc, pentru ca nu cumva sa poluam cu ignoranta noastra crasa atata stiinta de carte si o intelegere atat de profunda a realitatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, nu are legatura cu menstruatia. Menstra nu are un miros neplacut, ci sa-i spun--miros specific.
Cel mai probabil ai dezvoltat o mica infectie (ex: vasul de toaleta)care nu va trece sigura, se va agrava si va da complicatii.
Fugi la farmacie si cumpara niste ovule vaginale