| cosmin986522 a întrebat:

chelia la barbati e genetica? Am 24 ani, deocamdata nu am inceput de chelie dar vreau sa stiu cum pot preveni asta daca se poate. Tata la 42 ani avea parul des, nici urma la varsta lui, dupa nu stiu ce s-a intamplat ca parintii sunt despartiti, bunicul din partea mamei dupa 50 ani a inceput sa cheleasca, pana atunci nici el nu avea. Sunt sanse sa chelesc de tanar in situatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da din pacate e genetica, dar poate ai mostenit o pe maicata desi poate nu o sa chelești, mostenire inseamna o predispozitie nu inseamna ca 100% mostenesti, sunt sanse

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt doua forme de chelie, cea ereditara o faci imediat dupa 20, cealalta e mai de "batranete", apare lent, dupa 30 de ani, mai spre varful capului si e de obicei doar partiala.
Tratamente sunt multe, si exista transplantul de par.
Pentru intarzierea chelirii ereditare, exista medicamente pe baza de Minoxidil, lampi laser, etc.
Daca nu ai nici un semn, stai linistit.