| ttiikapa a întrebat:

Buna ziua comunitate.
Desi exista un site asemanator dar strict pentru probleme medicale, acolo nu raspunde nimeni la nici o problema. Sper sa gasesc aici pe cineva care lucreaza in domeniu si stie sa-mi raspunda.
As dori sa stiu: intre ecoDoppler si computer tomograf, care "vede" mai complex? Pentru vase de sange si inima. Sau, ce "vede" fiecare.
Multumesc pentru orice lamurire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eco-doppler se foloseste pentru verificarea starii vaselor sanguine si circulatia sangelui prin ei.
Prin aceasta metoda se verifica circulatia sanguina mai ales la nivelul membrelor si a gatului.

Computer tomograf se foloseste pentru evidentierea deformarilor in corp (cu precadere prezenta tumorilor, dar nu numai.

| RAY a răspuns:

Ambele sunt inportante, deci as recomanda dolper ca astfel afli daca vrei tromboza, dar ai facut colesteerul? Cat era?

| sierra1 a răspuns:

Ca o recomandar: eventualele răspunsuri vin cascadă de la useri absolvenți de gimnaziu după două click-uri pe net și pentru că e in joc (probabil) sănătatea ta, respectă-te și du-te la o clinică-ceva și fă-ți investigația dorită

https://www.medlife.ro/imagistica/tomografie-computerizata#afectiuni

| ttiikapa explică (pentru sierra1):

Nu e dorinta mea. Iar medicul la care deja am fost, le recomanda pe amandoua. Din ce am citit pe net, mi se pare ca e cam acelasi lucru. Doar ca unul e mai cunoscut si implicit mai scump, iar celalalt mai nou aparut. De asta suspectez ca medicul vrea doar sa incaseze niste sume mari in aceasta perioada "de seceta".

| sierra1 a răspuns (pentru ttiikapa):

Fă ce zice medicul (era să zic popa...)