| relativsausigur a întrebat:

Vaccinul antigripal tetravalent pentru anul acesta 2019, in cazul celor care nu si l-au facut anul trecut in toamna.
As avea nevoie de o lamurire, pe care sper sa o primesc atat de la cadre medicale, daca se gasesc pe aici, cat si de la persoanele care si l-au facut, dar care si l-au facut gen anul acesta.
As dori sa va intreb daca ati avut reactii adverse, care au fost acestea, si cat de sever s-au manifestat?
Daca poti sa-ti faci vaccinul chiar daca ai o infectie vaginala? si o forma de astm?
Si ultima intrebare, daca chiar e atat de important vaccinul acesta..., daca chiar atat de serioasa si de grava este gripa aceasta?
As aprecia daca mi-ati raspunde la aceste intrebari, sa fiu lamurita, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Am facut vaccinul pentru sezonul acesta. M-a durut locul si mana, dar nimic de speriat si roseata. Alte efecte adverse nu am avut.

Infectia vaginala nu reprezita contraindicatie de vaccinare. Iar daca ai astm, cred ca e chiar indicat sa te vaccinezi. Ar trebui sa vorbesti cu medicul tau de familie despre vaccinare.

Cat de serioasa e gripa? Pai depinde de organism, insa in fiecare an virusul gripal devine parca din in ce mai puternic. Se adapteaza si de aceea e indicata vaccinarea. Da, e serioasa treaba pentru ca inca suntem o tara cu o igiena precara, iar multi nici nu aplica niste reguli de bun simt pentru a nu imprastia virusul in cazul stranutului, tusei, etc.

| RAY a răspuns:

Un vaccin are un set de coduri sa spun asa, de definiti de virusi, dar virusi se adapteaza mereu asa ca trebuie anual facut alt vaccin, dar nici asta nu e siguranta 100%,nimeni nu poate stii cum se adapteaza virusi,ce reacti sa fie, poate doar daca ai vreo alergie in rest poate un caz la o mie, gripa este periculoasa cand sistemul imunitar este slab iar daca te imbolnavesti degeaba iti da vaccin ala se da cand esti sanatos, deci esti pe cont propiu, nu ai vazut ca majoritatea au murit batrani

| Violleta2022 a răspuns:

Oameni buni, nu faceti vaccinuri, ca-ti introduci in corp virusi, care-ti afecteaza sistemul imunitar, impreuna cu metale grele. Toate vaccinurile contin unul din ele: aluminiu, cupru sau mercur.
Lasati-va corpul sa lupte singur cu virusul, daca-l luati, ca il anihileaza fara probleme, fara sa ingerati in fiecare an aceste vaccinuri, nenorocindu-va sanatatea cu ele.
Industria de medicamente prospera pe lipsa sanatatatii voastre.
Cu cat esti mai bolnav, cu atat este mai bine pentru ei, ca-ti pot vinde mult mai multe droguri.
Daca ai boli autoimune, astm si alte probleme de sanatate, evita orice tip de vaccin, ca-ti nenorocesti sanatatea.

| WhiteLife a răspuns:

Poate te ajuta:

https://youtu.be/rb7TVW77ZCs

| Panamax a răspuns:

Cred ca anul acesta m-am vaccinat natural.
Am avut doua zile in care m-am simtit mai aiurea cu febra si stare de somnolenta.
Si cam atat.
Nu dau doi bani pe vaccinul lor, asa cum nu dau doi bani pe stirile alarmante de la tv.
27 de persoane la 18 milioane inseamna fix nimic.
Sunt mai mari sansele sa fii ucis pe trecerea de pietoni decat de gripa.

| ziftode a răspuns:

In general dupa absolut orice vaccin pot sa apara efectele respectivei boli, dar sunt pe termen scurt si nu sunt foarte puternice, tine de faptul ca, cu toate ca sunt total inactivi (nu o sa se multiplice), totusi virusii sunt reali, iar ideea de vaccin e chiar in a forta organismul sa creeze anti-corpi pentru acea boala, iar unele persoane reactioneaza mai repede sau mai incet (depinde si de cat de puternic ai sistemul imunitar in general)

eu l-am facut in noiembrie si am simtit locul putin "greu" cateva zile si cred ca am avut si ceva febra, dar mica, ambele au fost atat de slabe ca nu prea le-am bagat in seama!

| alex15ccc a răspuns:

Se para ca cei 29 de morti din cauza gripei nu au fost vaccinati. deci ar fi bine sa-l faci, cu toate ca este cam tarziu.