| Ralux a întrebat:

Buna ziua!happy Cum as putea sa nu mai prind racelile, gripele, virozele etc. asa repede?
In fiecare an este la fel.
Sistemul imunitar este foarte slab se pare, si nu stiu cum as putea ca in fiecare an sa am doar o banala raceala nu si altceva... o cura de legume&fructe fara dulciuri in exces si fara mezeluri deloc credeti ca ar ajuta? un stil de viata sanatos... ceva, pentru a-mi face sistemul imunitar mai puternic.Idei va rog, in afara de vaccin si vitamine pentru intarirea sistemului imunitar...
poate imi puteti povesti din experientele voastre.
Multumesc anticipat!winking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pai, da, legume, fructe, lactate, usturoi. Si ceaiurile de echinacea, spirulina ajuta mult. Eu, cum simt ca ma ia raceala, beau ceaiuri cu miere si lamaie si mi se face masaj cu carmol, ma invelesc bine si a doua zi sunt ca noua.

Răspuns utilizator avertizat
| mateia a răspuns:

Experienta mea cea mai fericita a fost cu Esberitox tablete. Produs din plante, nemtesc, se gaseste in lanturile mari de farmacii. Dupa cura de la inceput de toamna sau primavara, pustiul meu si cu mine nu mai racim toata iarna sau rpimvara, iar daca se prinde ceva de noi, atunci este o raceala extrem de usoara.
Mai multe gasesti pe site-ul lor oficial (au si in romana): www.esberitox.ro

| titusfresj a răspuns:

Pai eu pe tot parcursul verii iau vitamina c, pastile, iar apoi cand e rece afara(iarna, toamna, primavara) nu racesc tare.(ca doar nu poti scapa definitiv de raceala).

| Psihoterapeutul a răspuns:

Intareste-ti sistemul imunitar cu vaccin antigripal si ca supliment poti folosi echinacea

| adika a răspuns:

Mai ales ca este toamna, uite solutia:
http://www.exposhop.ro/....../index.cgi

| pypa007 a răspuns:

ACETOMINOFEN-Forte (Tip TYLENOL®) 500mg-Anti-febril, Analgezic

Dureri Menstruale, Dureri de cap, Febra, Dureri musculare, Artrita, Raceli, Gripe, Inflamatii, Dureri de spate, Dureri musculare Acetominofen apartine clasi de medicamente analgezice (combate durerea)
CAT's CLAW Lichid

Extrasa din scoarţa de Uncaria Tomentosa (Wild) DC. Fabricat sub ştampilele QCM si ISO 9001 Imunostimulant, Artritã, Bursitã, Alergii, Diabet, Lupus, Sindrom de obosealã cronicã, Cancer
CAT's CLAW-Extract standardizat 4:1

Imunostimulant, Artritã, Bursitã, Alergii, Diabet, Lupus, Sindrom de obosealã cronicã, Cancer, Herpes, Neregularitãţi Menstruale, Afecţiuni ale Stomacului şi Intestinelor. Exista dou
ECHINACEA Fortificata (Enhanced); 600 mg/90 caps. Imunostimulant

Imunostimulant, Anti-bacterian, Anti-microbian. Infectii, Gripe, Raceli, Imunodeficienþa Echinacea este un imunostimulant binecunoscut care devime mult mai eficinta daca este Fortificata (Enhanced)
ESENTIALE IMUNITARE: Cu Imunoglobulina (IgG) 60 capsule

Unul dintre cei mai puternici Stimulanti Imunitari cu Imunoglobulina Intareste substantial sistemul imunitar in lupta impotriva infectiilor, gripelor, virozelor, influenza, afectiuni ale ficatului,
IBUPROFEN (Tip ADVIL®) 200mg: Combate febra, durerile reumatice

Dureri de cap, Reumatism, Dureri articulare, Dureri de dinti, Dureri menstruale, Raceli, Gripe Actiune antiinflamatoare, analgezica si antipiretica Se recomanda pentru: atenuarea efectelor gripei
IMUNOREX-Forte

STIMULAREA PUTERNICA A SISTEMULUI IMUNITAR Corpul uman contine o masina de vindecare miraculoasa numita SISTEMUL IMUNITAR. Un sistem imunitar sanatos si puternic identifica, ataca si distruge invadatorii
PAU d'Arco 500mg/90 caps

Anticancerigen, AntiFungal, AntiViral, AntiBacterian Artritã, Bronsitã Cronicã, Fungus, Infectii Vaginale, Candidoza Cercetatorii au descoperit ca partea dinspre interior (trunchi) a scoartei copacului
Vitamina C 100% pura - Cristale solubile: 300 g

CRISTALE SOLUBILE Echivalentul a 600 capsule de Vitamina C-500 Fabricat de Organika -Certificat QCM si ISO 9002 Anticancerigen, Imunostimulator, Antioxidant Vitamina C este una dintre vitaminele
VITAMINA C 500 Super-Tamponata cu Bioflavonoizi+ Rutin: 90 caps.

Raceli, Astma, Alergii, Inflamaþii, Viroze, Imunostimulant Vitamina C derivata din Ascorbat de Calciu este mai usor absorbita in singe si totodata, fiind ne-acidica, nu ataca mucoasa stomacala sau intestinala

| pypa007 a răspuns:

Http://sfaturi.eva.ro/......e-496.html :

USTUROIUL. Se zdrobesc cativa catei de usturoi, amestecati-i cu 10 lingurite de miere de albine si luati din acest preparat cate o lingurita din jumatate in jumatate de ora. In usturoi s-au descoperit mai mult de douazeci de substante antivirale si antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut.

BAI FIERBINTI
Atunci cand deja simtiti frisoane, cand incepe sa va curga nasul, iar durerile de gat se fac simtite, baile fierbinti sunt ajutorul cel mai la indemana pentru a opri boala in faza incipienta. Aceste bai, nu numai ca relaxeaza, dar au si un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor.

SUPELE CALDE
Desi pare mai degraba aliment decat medicament, supa calda, asezonata din belsug cu patrunjel si marar, este recomandata persoanelor racite inaintea clasicelor aspirine si paracetamol.

SUCUL DE CITRICE
Se ia o lamaie sau un grepfruit, se spala foarte bine (pentru a indeparta substantele chimice cu care probabil a fost tratat), se da pe razatoare coaja si se pune deoparte. Fructul se stoarce intr-un pahar, iar la sucul obtinut se adauga doua lingurite de miere, coaja rasa anterior si se completeaza restul cu apa. Se lasa la macerat o ora sau doua, dupa care se bea. Daca se beau trei - patru pahare, intr-un interval de 12 ore, se poate obtine un efect superior celui al medicamentelor.

De multe ori am folosit aceste retete ( poate mai putin cea cu usturoi) si iti garantez ca au dat rezultate suta la suta. Asa ca le recomand intotdeauna cu incredere! - Acum 999 zile

| gabitza_3022 a răspuns:

Mananca multe fructe, bea mult iaurt, exista ceva medicament pentru imunitate.nu mai stiu cum ii zice dar uite un link care te poate ajuta
http://www.ziare.com/articole/intari+sistem+imunitar

http://www.formula-as.ro/......nitar-6472

| larisag a răspuns:

Buna,
Eu cred ca pe langa o alimentatie sanatoasa care este cea mai importanta, trebuie sa iti ajuti si tu sistemul imunitar cu diverse suplimente, remedii naturale, care ajuta la o mai buna fixare a vitaminelor si mineralelor in organism.Asadar poti citi despre o serie de acest tip de produse, pe http://www.tratamentenaturiste.eu/......ch/result/
Bafta si o zi buna!

| teodorus a răspuns:

Fugi cat poti tu de repede si poate nu te prinde raceala!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Septilin sirop în combinaţie cu Viusid!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In fiecare zi un mar doua.si vaccinul antigripal in fiecare an.am 16 ani de cand m-am lasat de fumat si mananc un mar zilnic.struguri si piersici cand e sezonul si citrice toata iarna.si la un coniac ---lamaie cu gheata.sanatate.

| ali_8949 a răspuns:

Cum fac eu cand vad ca voi raci: port o batista imbibata cu spirt la nas cam 15minhappy la mine a functionat de fiecare data.