| irinuk28 a întrebat:

Bună ziua, dacă urmez un tratament pentru oxiuri(prescris de către medic) și am exclus lactatele și dulciurile, trebuie excluse și fructele și sucurile naturale, de casa(cum ar fi sucul de mere fără zahăr, doar mere stoarse)?
Eu astăzi am băut un pahar de must de mere, făcut în casă și era foarte dulce worried.
Mulțumesc mult!
FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Eu din câte știu, pentru oxiuri nu există nici un regim special. Poți mânca și bea ce vrei, atâta timp cât urmezi corect tratamentul prescris și ai o igienă corespunzătoare.

| irinuk28 explică (pentru 0rlando):

Se zice că dulciurile favorizează înmulțirea lor și oricum, doctorul a spus să nu consum dulciuri și lactate pe perioada tratamentului, în schimb am mancat fructe, dar și fructele sunt dulci thinking

| 0rlando a răspuns (pentru irinuk28):

Aiurea, de oxiuri scapi și fără tratament, trebuie doar să ai grijă la igienă.
Oricum, niciodată să nu scoți din dietă legumele și fructele, indiferent cât sunt de dulci. Fructoza, nu este același lucru cu glucoza din dulciuri.

| irinuk28 explică (pentru 0rlando):

Asta îmi tot spune și mama, mulțumesc mult.O să țin cont de ce mi-ai spus. happy

| emignon a răspuns:

Buna ziua!
Incercati va rog sa nu renunțati la fructe! Orice afectiune am avea, fructele si legumele fac intotdeauna bine la sanatate. Tot la fel, sucul de fructe e cel mai sanatos, pentru e un produs complet, are toti nutrientii de care avem nevoie pentru a ne hidrata in mod eficient.