| toto27019 a întrebat:

Am și eu o întrebare.
Aș vrea să am o alimentație mai sănătoasă..si nu prea ma pricep în asa ceva și ma gândesc ca poate primesc un ajutor. Eu unul am exclus din alimentație cipsurile, dulciurile cu excepția ciocolatei negre, sucurile acidulate și tot ce e nesănătos...acum as vrea și eu să-mi spuneți niște idei de mese.
Eu dimineața iubesc și ador sa mănânc terci de ovăz cu lapte de soia sau de migdale. Si mai decorez cu mere, migdale sau banane coapte ca am avut probleme cu digestia și încerc sa consum multe fibre. Beau multe lichide 2l pe zi sau mai mult.
La prânz nu am idei de nimic.
Gustările la mine sunt fructele sau ciocolata neagra cu 80% cacao o ador.
Cina n-o iau mereu.
Acum as vrea și eu niște idei.
FUNDĂ!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Salut. In primul rand te felicit ca ai hotarat sa ai o alimentatie sanatoasa!

Putina lume intelege cat de toxice sunt sucurile. Daca ar stii, li s-ar face scarba de orice suc. Mai ales pentru un barbat pentru ca zaharul stimuleaza productia de estrogen si la nivel hormonal si biologic te feminizezi ca barba si nu vrei asta DELOC.

Apropo de feminizare, sfatul meu este sa nu bei lapte de soia. Are niste componente asemanatoare cu estrogenul sau care stimuleaza producerea de estrogen deci evita laptele de soia.
Sugestia mea ar fi sa bei lapte normal cu o cantitate normala de grasime (cam 3%) si nu degresat. Consuma in mod echilibrat lactate si carne și redu din carbohidrati(paine, cartofi, paste, tot ce are zahar, etc).

La pranz iti sugerez carne de ceva, curcan, pui, vita, nu conteaza. Carne sa fie, si nu prea grasa. Poate cu o portie de legume facute in unt.

Dimineata poti manca omleta sau orice altceva pe baza de ou fiindca ouale au foarte multe proteine. De asemenea ovazul are proteine, poti sa-l mananci cu lapte sau iaurt grecesc.

Gustari in timpul zilei:
-seminte de orice fel(dovleac, caju, arahide, migdale, etc)
-fructe, salata de fructe, milkshake facut de tine

| toto27019 explică (pentru CostinAlamariu):

Laptele normal ma strica la stomac. Am observat și am avut probleme cu digestia și de aia am încercat sa consum lapte vegetal.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi pui/pește/vită la cuptor sau pe grill cu ce vrei lângă.
Ori o salată cu carne, brânză, sos din iaurt făcut de tine + legume
supă/ciorbă
și găsești pe pinterest/insta/google tot felul de rețete sănătoase

| RAY a răspuns:

Dupa dieta recuperam noi totul

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Imi pare ok ce consumi acum, poti incerca sa mananci si niste carne la pranz, incearca carne de pui, este mai usoara, nu poti sa spui ca nu este sanatoasa. Poti sa o incerci si la cuptor, fara prajeaza.

Incearca si supe, tot felul de supe, de pui, de legume (si ciuperci chiar), cu smantana sau chiar supe crema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartofi, orez, legume, ciuperci, oua, pui, peste, ulei de masline, paine multicereale, nuci, margarina, carbohidrati absorbiti lent, grasimi nesaturate, proteine sub 50g, fibre sub 20g, nu manca legume cu 0 nutrienti si 99% apa gen castraveti, nu abuza o anumita mancare, mananca variat si consistent